Praktyczne porady dekoratora wnętrz – Kuchnia

KUCHNIA POMIESZCZENIE NA MEDAL

141
odszkodowanie za odwołany lot

Projektując wymarzoną kuchnię należy pamiętać nie tylko o jej wyglądzie, ale i funkcjonalności. Dobrym przepisem na praktyczną i komfortową kuchnię jest zasada trójkąta roboczego. Jego wierzchołki wyznaczają na planie pomieszczenia lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Ponieważ w kuchni spędzamy więcej czasu niż w salonie czy sypialni proste i funkcjonalne rozwiązania mogą nie tylko ułatwić nam codzienną czynność, jaką jest gotowanie, ale także sprawić, że każda chwila spędzona w zaprojektowanej kuchni będzie dla nas przyjemnością.

Najważniejszą kwestią przy projektowaniu kuchni jest ocena naszych potrzeb. Kolejną ważną sprawą jest niewątpliwie ergonomia kuchni.

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której możemy zarówno godzinami eksperymentować , jak i przygotować coś szybko i sprawnie.

Podczas projektowania kuchni należy tak zaplanować jej układ oraz poszczególne elementy, ażeby nie wykonywać niepotrzebnych ruchów, błądząc pomiędzy jednym a drugim jej końcem.

Ważne jest ,żeby uniknąć:

  • zbyt niskich blatów.
  • układu, w którym zlewozmywak i kuchenka znajdują się przy przeciwległych ścianach. Jest to niepraktyczne, niewygodne, a nawet niebezpieczne. Lepiej , aby przenoszenie garnka z palnika do zlewozmywaka odbywało się nad blatem;
  • zbyt małych odległości między kuchenką a zlewozmywakiem i między zlewozmywakiem, a lodówką.
  • zbyt dużych odległości między urządzeniami. Jeżeli są od siebie zbyt oddalone, codzienne gotowanie będzie się wiązało z dalekimi wędrówkami.

Projektując kuchnię należy także zastanowić się nad niezbędnymi nam sprzętami AGD oraz ich układem:

  • Jaki typ zmywarki wybrać?
  • Czy potrzebujemy ekspresu do kawy?
  • Gdzie ustawić lodówkę?

Projekt musi uwzględniać to, czy sprzęty mają być zabudowane czy też wolnostojące. Musimy wziąć także pod uwagę wygląd i wartość estetyczną danych sprzętów tak, aby całość tworzyła spójny obraz.

Wiele współczesnych projektów zostawia nierozstrzygnięty spór: kuchnia zamknięta czy otwarta.
Tradycyjna kuchnia powinna być przestronnym miejscem rodzinnych posiłków. Nie należy więc zamykać jej, jeśli nie mieści się w niej stół.

Modne wyspy i półwyspy w wydzielonych kuchniach mają sens tylko wtedy, gdy są to bardzo duże pomieszczenia. Wtedy wyspa jest nowoczesną wersją tradycyjnego stołu, przy którym mogło pracować kilka osób. Najbardziej integrująco działa wyspa, na której są urządzenia, czyli płyta kuchenna i zlew. Takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej i wodnej.

W kuchni równie ważne jest również oświetlenie , nie wystarczy jedna centralna lampa. Najlepiej zainstalować kilka rodzajów oświetlenia na różnych obwodach.

Praktyczne porady dekoratora wnętrzJednym z nich powinno być oświetlenie blatu. Dzięki temu można włączać je niezależnie, odpowiednio do potrzeb.
Oświetlenie blatu roboczego ze zlewem i płytą grzewczą powinno być równomierne, bezcieniowe. Czyli takie, by nic, nawet ręka z nożem nie rzucała cienia na deskę, na której np. szatkujemy zioła. Lepsza będzie na przykład żarówka liniowa czy taśma lamp LED, niż punktowe, rzadko rozmieszczone halogeny. To ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia. Także dla oczu, które będą mniej się męczyć.
Zredukuj ilość materiałów wykończeniowych, faktur, kolorów. Unikaj kontrastowych zestawień. Te zasady sprawdzą się nie tylko w małych kuchniach. Jednobarwna zabudowa (szafki, blat, panel na ścianie) porządkuje przestrzeń. A jednobarwna jasna zabudowa także optycznie ją powiększy.

Z kuchennej palety należy wyeliminować zgniłe zielenie i fiolety – na których tle żywność nie wygląda apetycznie. Sprawdzą się za to intensywne, żywe kolory: czerwienie, pomarańcze, żółcienie, niebieskie, zielenie, ale też ciepłe odcienie ziemi, jak terrakota, siena, ochra.
Zwróć uwagę, że opakowania produktów spożywczych z reguły są białe, pastelowe albo w mocnych czystych kolorach. Mamom niejadków, ale nie tylko, przyda się informacja, że w chromoterapii, leczeniu kolorem, na anoreksję poleca się pomarańczowy i niebieski.

Praktyczne porady dekoratora wnętrzNa podłogę w kuchni nadają się wszystkie materiały stosowane we wnętrzach mieszkalnych. Poza, rzecz jasna, wykładziną dywanową. Różnica jest jedna – w kuchni podłogę trzeba myć znacznie częściej.
Na ścianę nad blatem najlepiej użyć tego samego materiału, co na blacie. Efekt koherentnego wystroju – gwarantowany. Pozostałe ściany możemy oczywiście pomalować zmywalną farbą przeznaczoną do kuchni i łazienek, ale wydaje się, że ma tylko sens tylko w przypadku modnych obecnie lamperii (faktycznie można je od czasu do czasu przetrzeć, szczególnie, gdy w domu są małe dzieci i zwierzęta). Kto myłby całe ściany… Łatwiej jest przemalować kuchnię co kilka lat.

Reasumując. Jedni traktują kuchnię jako serce domu, inni widzą w niej tylko miejsce do gotowania. Bez względu do której grupy należysz zasługujesz na kuchnię wygodną i estetyczną. Dzięki pomocy projektanta unikniesz zbędnych kosztów. Pomoże Ci on stworzyć kuchnię z charakterem i według twoich oczekiwań..

Jeśli marzy się Państwu piękne wnętrze kuchni w mieszkaniu czy domu
Zapraszamy do kontaktu z Ewą Piastunowicz
info@naszawyspa.com

Firma w Anglii