XI Akcja sprzątania Polskich grobów w Londynie

29
odszkodowanie za odwołany lot

Poland Street zaprasza do udziału w XI akcji sprzątania polskich grobów w Londynie

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, Poland Street, stowarzyszenie wolontariuszy w Londynie, organizuje akcję ‚Znicz – sprzątamy polskie groby w Londynie’, na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick’s Catholic Cemetery, w sobotę 29 października w godzinach 11:00-14:00.

Na londyńskich cmentarzach znajduje się kilka tysięcy polskich mogił, większość z nich zaniedbanych i zapomnianych. Na cmentarzu Gunnersbury pochowanych jest ok. 1600 Polaków, wśród nich generał Bor-Komorowski, generał Józef Haller i prezydent RP na uchodźstwie w latach 1986-89 Kazimierz Sabbat.

Poland Street od 11 lat kultywuje tradycję pamięci o zmarłych organizując sprzątania grobów i dostarczając znicze na londyńskie cmentarze. W zeszłym roku ponad 200 wolontariuszy, w tym liczne grupy dzieci i nauczycieli z sobotnich szkół polonijnych, pomogły w akcji ‚Znicz’.

Stowarzyszenie zapewnia środki czystości, mapy cmentarzy i znicze. Istnieje również możliwość zorganizowania sprzątania i zapalenia zniczy na innych cmentarzach londyńskich.

Anna Gałandzij, rzecznik Poland Street, powiedziała: ”Z roku na rok przybywa chętnych do pomocy w akcji ‚Znicz’. Wspólne sprzątanie grobów pozwala zachować nam ważną tradycję a jednocześnie zbliża do siebie różne pokolenia Polaków, co wydaje się być w dzisiejszych czasach tym bardziej potrzebne.

„Znicz to przede wszystkim piękny symbol naszej pamięci o zmarłych. Sprawmy aby w okresie Wszystkich Świętych zapłonął on jak na największej ilości polskich mogił w Londynie,” – dodała Gałandzij.

Patronat nad akcją objęły: Ambasada RP w Londynie, Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie i Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii.

Założona w 2015, Poland Street jest najstarszą organizacją młodszej generacji Polonii w Wielkiej Brytanii. Jej misją jest organizowanie wydarzeń mających na celu kultywowanie polskich tradycji i historii w Londynie.

Akcja ‚Znicz – sprzątamy polskie groby w Londynie’ odbędzie się w sobotę 29 października w godzinach 11:00 – 14:00 na cmentarzach:

  • Gunnersbury Cemetery, 143 Gunnersbury Avenue, Acton, London, W3 8LE
  • St Patrick’s Catholic Cemetery, Langthorne Road, Leytonstone, London, Greater London E11.

Chętni do pomocy w sprzątaniu na cmentarzach Gunnersbury i St Patrick’s lub do zorganizowania sprzątań na innych cmentarzach, proszeni są o kontakt pod adresem: znicz@polandstreet.org.uk.

Dodatkowe informacje odnajdą Państwo na profilu Facebook Poland Street: facebook.com/polandstreet.org.uk.

Organizatorzy również zachęcają Polonię w mediach społecznościowych do użycia symbolu #PolskiZnicz, by wesprzeć promocję akcji.

Firma w Anglii