£10,55 za godzinę pracy. Wzrasta stawka Living Wage.

76

Było 10,20 – teraz będzie 10,55 funta – Living Wage Foundation zaktualizowało i podniosło dziś zalecaną stawkę godzinową dla mieszkańców Londynu.

National living wage wzrośnie dokładnie o 35 pensów i będzie wynosiła 10,55 funta za godzinę pracy na terenie Londynu. Poza stolicą Wielkiej Brytanii podwyżka wyniesie 25 pensów, a living wage będzie wynosiła tam 9 funtów.

Fundacja “Living wage” potwierdziła, że wzrost ten spowodowany jest podniesieniem kosztów transportu oraz wzrostem podatków w councilach. Nowe stawki są wyższe o 2,72 funty dla Londynu niż wynosi ustawowa płaca minimalna dla stolicy kraju. W innych częściach Wielkiej Brytanii różnica ta wynosi 1,17 funta. Dla pracowników powyżej 25 wieku życia ustawowa płaca minimalna wynosi obecnie 8,21 funta.

Stawka proponowana przez Living Wage Foundation szacowana jest na podstawie średnich kosztów życia. Do jej przestrzegania zobowiązało się w sumie ok. 4,7 tys. brytyjskich pracodawców, którzy zatrudniają łącznie ok. 180 tys. osób. Wśród nich są m.in. Lidl, IKEA, lotnisko Heathrow czy Google.

Jak ocenili niedawno eksperci z firmy zajmującej się księgowością KPMG, co piąty pracownik w Londynie otrzymuje mniejsze od zalecanej stawki wynagrodzenie godzinowe.

Fundacja, której prezesem jest Lanning działa na rzecz podwyższenia ustawowej płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii. Jej członkowie są bowiem przekonani, że rządowa płaca minimalna jest niewystarczająca do zaspokojenia podstawowych potrzeb osoby pracującej i mieszkającej w Wielkiej Brytanii.