Do 3 lat więzienia za używanie zwrotu “polskie obozy”

24

Rząd przyjął nowy projekt ustawy, który przewiduje kary więzienia do trzech lat dla każdego, kto używa wyrażeń takich jak “polskie obozy” w odniesieniu do Auschwitz i innych obozów, założonych przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce podczas drugiej wojny światowej.

Zgodnie z nowymi przepisami będzie nielegalne sugerowanie “publiczne i sprzeczne z faktami”, że Polacy uczestniczyli lub ponosili jakąkolwiek odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy, oświadczył Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Jestem przekonany, że jeśli ten projekt stanie się prawem i prawo to wejdzie w życie, to będzie nam łatwiej bronić dobrego imienia i godności Polski i Polaków za granicą” – powiedział minister sprawiedliwości.

Ziobro podkreślił, że przyjęcie projektu to realizacja zobowiązań wyborczych PiS i jego koalicjantów oraz rządu premier Beaty Szydło.

Zgodnie z założeniem projektu, jeśli sprawca wyżej wymienionych czynów działał nieumyślnie, będzie podlegać karze grzywny lub karze ograniczenia wolności. W przypadku, gdy popełni się owe czyny “w ramach działalności artystycznej lub naukowej”, nie będzie podlegać to żadnej karze.

Miliony ludzi, głównie Żydów, z całej Europy zginęło w sześciu prowadzonych przez nazistowskie Niemcy obozach zagłady w okupowanej Polsce. Więcej zbrodni Holokaustu zostało popełnionych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i gettach na terenie Polski. Morderstwa starły 90% przedwojennej ludności żydowskiej w Polsce.

Projekt ustawy ma do czynienia z problemem, w obliczu, którego rząd staje od lat: zagraniczne media określają hitlerowskie obozy jako polskie.

Rząd obawia się, że z czasem jak wojna staje się coraz bardziej odległa, młodsze pokolenia mogą błędnie zakładać, że Polacy odegrali jakąś rolę w obozach zagłady. Według uzasadnienia zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji, nowy przepis jest zgodny z konstytucją, a orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego potwierdza, że wolność wyrażania poglądów nie ma charakteru absolutnego i może podlegać ograniczeniom.