Benefity na dziecko w Anglii – jak ugryźć ten temat?

428

W ostatnich miesiącach brytyjska prasa podawała statystyki na temat liczby dzieci urodzonych na Wyspach. Powołując się na wyliczenia wnioskowano, że Polki rodzą więcej dzieci niż inne emigrantki. Według danych wskaźnik dzietności wśród Polek w Wielkiej Brytanii wynosi 2,3. W Polsce ten wskaźnik to 1,3, czyli o 60 % mniej niż w Anglii i Walii. Jednym z powodów, dla których nasze rodaczki decydują się na powiększenie rodziny na emigracji, jest fakt, że tutaj mamom lepiej się żyje. Jako obywatelki Unii Europejskiej mają dostęp do benefitów na równych prawach z Brytyjkami.

Zatem o jakie benefity możesz ubiegać się, jeśli jesteś rodzicem mieszkającym na wyspach?

Podstawowym zasiłkiem, jaki związany jest z posiadaniem dzieci, jest Child Benefit. Możesz go otrzymać, jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem do 16 roku życia lub nastolatkiem uczącym się do 20 roku życia. To, czy benefit zostanie przyznany, nie zależy od Twoich dochodów – wystarczy, że pracujesz w Wielkiej Brytanii i opłacasz ubezpieczenie National Insurance. Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną, konieczna jest rejestracja w urzędzie podatkowym HM Revenue & Customs. Wysokość Child Benefit jest stała i wynosi 20,50 GBP tygodniowo na pierwsze lub najstarsze dziecko oraz 13,55 GBP tygodniowo na każde kolejne. Jeśli maluch urodził się w Wielkiej Brytanii, matka otrzymuje formularz już w szpitalu. Jeśli natomiast Twoja pociecha urodziła sie w Polsce, będziesz musiała samodzielnie wypełnić formularz i wysłać do HM Revenue & Customs. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ wypłata obejmuje tylko 3 miesiące wstecz od dnia złożenia wniosku.

Dodatkowo, jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem, możesz ubiegać się o Child Tax Credit. Wysokość tego zasiłku uzależniona jest od takich czynników jak:

  • liczby dzieci mieszkających z tobą;
  • czy masz partnera i mieszkasz z nim;
  • czy pracujesz i ile godzin;
  • czy płacisz za opiekę nad dzieckiem;
  • czy któreś z dzieci mieszkających z tobą jest niepełnosprawne.

Jeśli spełnisz warunki dochodowe, zostanie Ci przyznana kwota podstawowa, która wynosi do 545 GBP rocznie. Ponadto do tej kwoty mogą zostać wypłacone dodatki, w zależności od indywidualnej sytuacji życiowej. Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe razem z partnerem, należy złożyć wspólną aplikację o Child Tax Credit. Przy podejmowaniu decyzji, pod uwagę będą brane wasze łączne dochody, a w aplikacji należy wskazać osobę, na którą będzie wypłacany zasiłek. Płatność odbywa się raz na tydzień, bądź 4 tygodnie od dnia złożenia wniosku do końca roku podatkowego (w Anglii 5 kwietnia). Jeśli dopiero osiedliłeś się na Wyspach, możesz aplikować po 3 miesiącach od przyjazdu z innego kraju Unii Europejskiej.

Utrzymanie dziecka, zaczynając od podstawowych rzeczy codziennego użytku, kończąc na zachciankach dorastającego nastolatka, nie jest tanie. Warto aplikować o wymienione benefity,  mogą one pomóc podreperować budżet domowy.

Jeśli chcesz upewnić się, do jakich benefitów się kwalifikujesz, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług biura księgowego. Otrzymasz jasne i rzetelne informacje.