Bezpieczne wakacje bez kleszczy

51

Warto pamiętać o zagrożeniach, które mogą czyhać na łonie natury. Jednym z najpoważniejszych są kleszcze. Ukąszenie pasożyta może powodować boreliozę i równie groźne dla zdrowia KZM, czyli zarażenie wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Krwiopijcze kleszcze czekają zazwyczaj na swoje ofiary na granicy lasu albo tam, gdzie łączą się różne rodzaje roślinności. Ugryzienia początkowo można nawet nie zauważyć. Pasożyty znieczulają ranę swoją śliną, a wysysają minimalną ilość krwi. Samo ukąszenie wywołuje tylko lekki ból i minimalnie odczuwalne swędzenie. Jeśli okaże się, że nasz oprawca jest nosicielem groźnych drobnoustrojów, powodujących choroby, nie będzie za wesoło.

Wbrew powszechnej opinii nawet szczelny strój nie jest gwarancją skutecznej ochrony przed kleszczami i przenoszonymi przez nie zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi. Jedyną i w 99 % skuteczną metodą jest szczepienie przeciwko KZM. Niestety przed boreliozą nie można się uchronić w żaden sposób. Zabezpieczyć można się środkami owadobójczymi, zawierającymi w swoim składzie związek DEET. Jeśli zauważamy na ciele kleszcza, musimy usunąć go w całości. Nie należy wyciągać kleszcza palcami, ani podpalać, zgniatać, a tym bardziej topić w alkoholu. Najlepszym narzędziem będzie pęseta, która powinna usunąć kleszcza w całości.

Konsekwencją ugryzienia może być borelioza. Jej objawem jest rumień wędrujący. Może on się pojawić na skórze nawet miesiąc po pechowej wycieczce do lasu. Zaczerwienienie to jeden z objawów, borelioza ma podobne symptomy do zwykłej grypy. Wcześnie zdiagnozowana leczona jest antybiotykiem, ale nieleczona może powodować nawet poważne zaburzenia neurologiczne.

Jeszcze poważniejszą chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Spowodowane jest przez wirusy z organizmu kleszcza, ale nie każdy pasożyt jest zarażony. Symptomy tej ciężkiej choroby na początku przypominają grypę. Dopiero w późniejszym etapie wirus wędruje do mózgu, powodując wysoką gorączkę, a nawet zaburzenia świadomości. Na szczęście na KZM można się zaszczepić, więc osoby planujące wakacje na łonie natury powinny wziąć to pod uwagę przy planowaniu wyjazdu.