Brytyjska turystka Eleanor Hawkins stanie przed sądem w Malezji

76

Brytyjska kobieta jest oskarżona o nieprzyzwoite zachowanie w Malezji. Obwinia się ją za spowodowanie trzęsienia ziemi, które rzekomo wywołała przez rozebranie się do zdjęć na świętej górze Kinabalu.

Eleanor Hawkins (l. 23) wybrała się z grupą 10 turystów na szczyt Kinabalu. Postanowiła w nietypowy sposób uwiecznić moment zdobycia góry, rozbierając się do zdjęcia. Miało to miejsce 30 maja. Niestety miała pecha, gdyż sześć dni później góry nawiedziło wielkie trzęsienie ziemi, w wyniku którego śmierć poniosło 18 osób.

Kobieta ma stawić się w sądzie, gdzie może być skazana na karę do trzech miesięcy więzienia. Jej prawnik Ronny Cham, powiedział: „Eleanor może zostać dziś skazana na karę pozbawienia wolności lub jedynie zostanie powiększona kwota jej kaucji. Nie wiem.”

Joseph Pairin Kitingan, zastępca burmistrza stanu Sabah, wierzy, że trzęsienie ziemi wywołane zostało przez podróżnych wykazujących “brak szacunku do świętej góry”.

Minister turystyki, Masidi Manjun, powiedział później, że pomysł zrobienia nagiego zdjęcia został “błędnie” odebrany, ale twierdził, że działania cudzoziemców również “były skierowane przeciwko ludziom największego plemienia w Sabah”.Plemię Kadazan Dusun odprawiło rytuały by uspokoić duchy zmarłych przodków, twierdząc żę turyści wspinający się na świętą górę, powinni ją traktować z szacunkiem.

Wczoraj ojciec Eleanor Hawkins, powiedział „moja córka wie, co zrobiła, było to głupie, nie okazała odpowiedniego szacunku i bardzo przepraszam za tą sytuację. Przykro mi, że spowodowała szkodę malezyjskiej ludności. Mamy nadzieję, że władze Malezji nie powiążą tej sytuacji z niefortunnymi wydarzeniami, mającymi miejsce 6 dni później.”

Eleanor Hawkins, która niedawno ukończyła studia magisterskie w zakresie inżynierii lotniczej na Uniwersytecie w Southampton, jest w środku podróży po Azji Południowo-Wschodniej, którą rozpoczęła w styczniu. Kobieta i trzej inni turyści zostali zatrzymani nakazem sądowym przez cztery dni, w celu zbadania wszystkich okoliczności zaistniałej sytuacji