Brytyjski rząd ma w planach kampanię zachęcającą do większej ilości snu

154

Współcześnie ludzie śpią za krótko, stąd apel naukowców do ludzi w średnim wieku, by poprawili sen, dietę i zaczęli ćwiczyć. Coraz więcej ludzi cierpi również na zaburzenia snu. Rząd Wielkiej Brytanii zamierza niebawem rozpocząć kampanię informacyjną zachęcającą osoby w średnim wieku, by więcej spały. Decyzja jest związana z badaniami, które wykazały, że istnieje związek miedzy brakiem snu, a otyłością, chorobami serca i cukrzycą.

W dzisiejszych czasach społeczeństwo ma obsesję na punkcie korzystania z internetu nawet w łóżku, niestety skróciło to czas, jaki poświęca się na sen. Brytyjscy naukowcy podkreślają, że brak snu to prawdziwa tykająca bomba dla zdrowia populacji. Najczęstszymi powodami niedosypiania jest właśnie rosnące korzystanie ze smartfonów i laptopów w łóżku oraz coraz praca w systemie zmianowym.

Adrian Williams, profesor medycyny snu z fundacji Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust w Londynie, powiedział: „Obecnie istnieją przekonujące dowody na to, że brak snu wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi. Ludzie na ogół nie śpią wystarczająco długo, a długość snu od kilku lat niestety systematycznie się skraca.”

Organizacja Public Health England zamierza zachęcać osoby w wieku 40-60 lat, by poprawiły swoją jakość snu. Pierwsza takiego rodzaju kampania informacyjna rozpocznie się w przyszłym roku. Oprócz wydłużenia snu, kampania będzie zachęcać do zmian w stylu życia, takich jak rzucenie palenia, zwiększenia swojej aktywności fizycznej, czy poprawy diety.