Brytyjski rząd znalazł sposób na odebranie zasiłków imigrantom

1700

Brytyjski rząd planuje wprowadzić powszechny wymóg czterech lat zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie, aby móc nabrać praw do pełnej pomocy socjalnej. Wymagane będzie to również od rodowitych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Już w listopadzie ubiegłego roku premier David Cameron zapowiedział: „Imigranci z Unii Europejskiej powinni mieć przed przyjazdem ofertę pracy, a kiedy ją podejmą, nie dostaną brytyjskich zasiłków ani pomocy mieszkaniowej przed upływem czterech lat”.

Jednak prawo Unii Europejskiej nie dopuszcza do dyskryminacji obywateli innych państw członkowskich. Dlatego konserwatywny rząd ma zamiar wprowadzić 4-letni okres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii dla wszystkich: przyjezdnych i miejscowych powyżej 18 roku życia.

Wynika z tego, że brytyjska młodzież musiałaby tak samo jak imigranci czekać przez 4 lata na możliwość skorzystania z pomocy państwa dla nisko zarabiających. Na dzień dzisiejszy tak zwany „kredyt podatkowy” i zasiłek mieszkaniowy pobiera 50 tysięcy młodych Brytyjczyków. Jeszcze nie wiadomo, czy 4-letni okres karencji dotyczyłby również innych zasiłków.