Brytyjskie więzienia zostaną przerobione na mieszkania. Więźniowie trafią do nowych cel

49

W dawnych brytyjskich więzieniach ma powstać trzy tysiące mieszkań. 10 tys. osadzonych trafi do nowych cel. Taki plan ogłosił minister finansów George Osborne. Jednym z pierwszych przerobionych ośrodków ma być więzienie w Reading, gdzie pod koniec XIX wieku karę za homoseksualizm odbywał Oscar Wilde.

“Zaczniemy zamykać niektóre z naszych starych więzień i sprzedawać je pod zabudowę mieszkaniową.” – oświadczył Osborne, odwiedzając jedno z więzień w południowym Londynie.

Minister finansówMinister finansów zapowiedział, że dzięki realizacji planu około 10 tys. więźniów zostanie przeniesionych do nowych więzień. Pięć ma powstać do lat 2019-20, natomiast cztery kolejne niedługo później. Resort liczy, że mimo wydatków poniesionych na budowę nowoczesnych zakładów karnych będzie to opłacalne, ponieważ na eksploatacji budynków zaoszczędzi 80 mln funtów rocznie.

Lepsze mają być również warunki pobytu więźniów. Pierwsze będzie otwarte w 1844 r. więzienie w Reading. Opisane zostało przez Wilde’a w „Balladzie o więzieniu w Reading”, uważanej za najdobitniejszy w angielskiej literaturze opis koszmaru i beznadziei panujących w więzieniach czasów wiktoriańskich.