Cameron apeluje o łaskę dla 74-letniego Brytyjczyka skazanego w Arabii Saudyjskiej na chłostę

1758

74-letniemu Charlesowi Andree, grozi 350 uderzeń batem. W trosce o życie skazanego jego rodzina zwróciła się do brytyjskiego rządu z prośbą, by ten wstawił się za ich krewnym. Brytyjczyk przebywa w saudyjskim więzieniu od ponad roku.

Rzeczniczka brytyjskiego premiera powiedziała, że sprawa jest “nadzwyczaj niepokojąca”. Szef rządu zapowiedział, że napisze w tej kwestii list do władz Arabii Saudyjskiej.

Syn Charlesa Andree, Simon, powiedział: “Ojciec odsiedział swoje, powinien zostać zwolniony”. Z powodu zaawansowanego wieku Charles Andree może nie przeżyć chłosty. “To jest stary, słaby człowiek. Już wystarczy!” – dodał Simon.

Mimo iż Cameron zapowiedział pomoc, syn skazanego uważa, że jego ojciec “znajduje się na samym dole listy”. Jego zdaniem Downing Street za priorytet uznaje interesy z Arabią Saudyjską, która jest najważniejszym partnerem handlowym Londynu na Bliskim Wschodzie. W ubiegłym roku państwo to było również największym rynkiem dla eksportu brytyjskiej broni.

74-latek został skazany na karę więzienia i chłosty, bo złapano go na własnoręcznym wytłaczaniu wina. Przepisy prawa w Arabii Saudyjskiej są oparte na islamskim prawie szariatu. Mężczyzna pracował w przemyśle naftowym i mieszka tam od 25 lat.