Cameron: „Rosja wspiera rzeźnika”

272

Premier Wielkiej Brytanii twierdzi, że rosyjska interwencja wojskowa w Syrii i wsparcie dla tamtejszego prezydenta Baszara el-Asada jest “wielkim błędem”. Cameron podkreślił, że działania Moskwy doprowadzą do dalszej destabilizacji regionu.

„Wspierają tego rzeźnika Asada, co jest wielkim błędem, zarówno dla nich samych, jak i dla całego świata” – powiedział szef brytyjskiego rządu, odnosząc się do rozpoczętych w tym tygodniu nalotów rosyjskich sił powietrznych na terytorium Syrii.

Jak podkreślił Cameron: „Większość dotychczasowych rosyjskich nalotów, z tego co zaobserwowaliśmy, została przeprowadzona na terytoriach, nad którymi kontroli nie ma ISIL, a sprawują ją przeciwnicy reżimu.”

Cameron zaapelował do Putina o zmianę dotychczasowej strategii i skoncentrowanie się na walce z Państwem Islamskim. W przeciwnym wypadku, jak stwierdził brytyjski premier, w regionie dojdzie do dalszej destabilizacji i wzrostu napięcia.

Natomiast przedstawiciel sztabu generalnego Rosji, generał Andriej Kartapołow poinformował, że rosyjskie lotnictwo dokonało w ciągu trzech dni ok. 60 nalotów na cele Państwa Islamskiego w Syrii i zamierza zintensyfikować ataki. Zniszczeniu uległo około 50 obiektów, w tym centrum dowódcze oraz podziemny schron z arsenałem pocisków w okolicach miasta Ar-Rakka. W prowincji Maarrat an-Numan zbombardowano składy broni, cysterny z paliwem oraz obóz dżihadystów. Naloty rosyjskiego lotnictwa są prowadzone całodobowo z rosyjskiej bazy powietrznej w Hmejmim.