Chcesz żyć dłużej? Jedz orzechy!

218

Holenderskie badanie sugeruje, że jedzenie pół garści orzechów każdego dnia może znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Już wcześniejsze badania wskazały, że jedzenie orzechów korzystnie wpływa na układ krążenia. Jednak teraz potwierdziły to konkretne dane. Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht odkryli, że ryzyko przedwczesnej śmierci maleje o 23 % u ludzi, którzy przez 10 lat jedli co najmniej 10 g orzechów dziennie.

Orzechy zawierają wysokie stężenie kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, są bogate w błonnik, witaminy z grupy B, magnez, przeciwutleniacze (witaminę E). Są także źródłem steroli roślinnych, ale głównie jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają stężenie złego cholesterolu LDL. Mimo, że orzechy zapewniają mnóstwo korzyści sercowo-ochronnych, wiele osób rezygnuje z nich w obawie przed zwiększeniem masy ciała. Te obawy są nieuzasadnione, w rzeczywistości osoby jedzące orzechy minimum dwa razy w tygodniu (nie więcej niż 100g) są mniej narażone na przyrost masy ciała niż te osoby, które nie jedzą ich wcale.

Niestety miłośnicy masła orzechowego zostaną niepocieszeni, gdyż jedzenie tego smakołyku nadal nie wpływa korzystnie na zdrowie, a dodatkowo jest bogate w sól i tłuszcze trans.

Badaniu zostało poddanych 120 tys. holenderskich 55-69 letnich kobiet i mężczyzn. Przedwczesne ryzyko zgonu z powodu raka, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych układu oddechowego było niższe wśród konsumentów orzechów.

Ryzyko śmierci było niższe średnio o 23 %: 45% w odniesieniu do chorób neurodegeneracyjnych, 39% w przypadku chorób układu oddechowego, 30% w przypadku cukrzycy.

Profesor Piet van den Brandt, który prowadził badania, opublikowane w International Journal of Epidemiology, powiedział: “To było niezwykłe, że znacznie niższą śmiertelność obserwowano już na poziomie konsumpcji średnio15g orzechów lub orzeszków dziennie.”