Wielu Polaków wyjechało na Wyspy Brytyjskie w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. Niestety nie wszystkim się to udało. Sytuacja finansowa niektórych z nich jest bardzo trudna. Szacuje się, że mogą stanowić nawet 40% bezdomnych w Londynie. W statystyce wyżej klasyfikują się tylko Rumuni i Litwini. Podkreśla się, że na ciężką sytuację emigrantów wpływają przede wszystkich brak odpowiednich kwalifikacji oraz nieznajomość języka angielskiego.

Wiele osób boi się powrotu, ale kiedy zapadnie już taka decyzja, trzeba liczyć się z problemami w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości kraju. Od wyjazdu wiele się zmieniło. Kontakty ze znajomymi i z rodziną się rozluźniły. Życie trzeba ułożyć na nowo, i jak się okazuje, potrzeba na to wiele samozaparcia.

Jak więc sobie poradzić z powrotem do Polski? Od czego zacząć i gdzie szukać pomocy?

Naprzeciw tym pytaniom wychodzi parę rozwiązań.

Osoby, które utraciły pracę na terenie Unii Europejskiej (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), ubiegać mogą się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia. Jeśli jednak nie udało spełnić im się wszystkich warunków do otrzymania zasiłku, a zdecydowały się na powrót, mogą ubiegać się o niego w Polsce (z uwzględnieniem czasu pracy za granicą).

W pierwszej kolejności, po powrocie do Polski, należy zarejestrować się jako bezrobotny w wojewódzkim urzędzie pracy (właściwym ze względu na miejsce zameldowania). Następnie wypełnia się wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą, który należy złożyć do urzędu razem z dokumentem potwierdzającym zatrudnienie i ubezpieczenie na terenie krajów Unii Europejskiej (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej).

Istnieje również możliwość ubieganie się w Polsce o mieszkanie komunalne. Warto jednak zaznaczyć, że przyznawane jest ono tylko najuboższym, a do spełnienia pozostaje szereg kryteriów. W wielu gminach prowadzona jest tzw. ocena punktowa. Punkty można otrzymać za np. samotne macierzyństwo, bezdomność, długość oczekiwania na mieszkanie. Starając się o mieszkanie komunalne należy złożyć podanie, arkusz wnioskodawcy, deklarację o wysokości dochodów i oświadczenie o stanie majątkowym. O wszelkich warunkach przyznawania tego typu lokali informować będą pracownicy biur obsługi mieszkańca lub wydziału spraw mieszkaniowych w urzędzie miasta.

Warto zwrócić uwagę na cały szereg bezpłatnych szkoleń oferowanych przez urzędy pracy. Osoby bezrobotne mogą wziąć udział w szkoleniach grupowych, których plan ogłaszany jest na początku roku na stronie urzędu pracy.

Istnieje również możliwość wnioskowania o szkolenie indywidualne. Należy wówczas wskazać jaką tematyką szkolenia jesteśmy zainteresowani. Następnie urząd wyda decyzję czy będzie mógł szkolenie sfinansować.

W przypadku zainteresowania założeniem własnej firmy można postarać się o środki unijne. Rozwiązań jest bardzo dużo. Dofinansowania dostępne są dla osób przed 30-stką, które nie uczą się i nie pracują, dla osób po 30-stce, na pomysły innowacyjne, czy firmy zakładane na wsiach. Same środki unijne można pozyskać dość szybko. Należy jednak być gotowym na żmudną walkę z biurokracją (cały proces liczony jest nawet w miesiącach).

Również urzędy pracy oferują dofinansowania, oscylujące około kwoty 20 tys. zł, na założenie własnej działalności gospodarczej. Aby otrzymać taką dotację, należy m.in. posiadać status osoby bezrobotnej, nie można być studentem studiów dziennych (nie dotyczy studentów zaocznych), w okresie 2 lat, od momentu złożenia wniosku, nie można mieć na swoim koncie przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, składający wniosek nie może posiadać, do pięciu lat wstecz od dnia złożenia wniosku, innego dofinansowania lub pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej. Cała procedura zazwyczaj trwa około miesiąca (czasem dłużej, w zależności od sprawności danego urzędu).

Żeby wybrać rodzaj działalności odpowiedni dla rynku, na którym chcemy działać warto przeprowadzić badanie tego właśnie rynku. Przykładowo, nie ma większego sensu otwierać kolejnego zakładu szewskiego w 20 tysięcznym mieście, gdzie takich zakładów jest już 20.

Wśród najoryginalniejszych pomysłów na biznes (z ostatnich lat), wyróżnić można: niemiecką firmę pozwalającą rozwieść się w taktowny sposób, usługi ogrodnicze z wykorzystaniem urządzeń przyjaznych dla środowiska (np. wykorzystujących energię słoneczną) oraz kawiarnię oferującą porady prawne. Co do najpopularniejszych pomysłów, będziemy mówić o: zakładach fryzjerskich, firmach remontowo-budowlanych, firmach sprzątających, hotelach agroturystycznych oraz żłobkach i przedszkolach.

Sprawdź inne artykuły dostępne na Naszym portalu, które mogą Cię również zainteresować: Ciekawe pomysły na biznes [KLIKNIJ TUTAJoraz Dlaczego biznesplan jest tak ważny? [KLIKNIJ TUTAJ].

Jeśli masz dodatkowe pytania, napisz do Nas korzystając z poniższego formularza lub zadzwoń bezpośrednio pod numer telefonu 07572304577/ 02085773663

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon kontaktowy (wymagane)

Temat

Treść wiadomości