David Cameron planuje zwiększyć wydatki na walkę z terroryzmem

132

Po zwiększeniu budżetu obronnego brytyjski premier chce, by przygotowywany na jesień nowy Przegląd Strategicznej Obrony i Bezpieczeństwa największy nacisk położył na walkę z terroryzmem.

Nowy budżet, który został opublikowany w zeszłym tygodniu przewiduje wzrost wydatków obronnych do poziomu 2 % produktu krajowego brutto. Przewiduje się, że dzięki temu około roku 2020 ministerstwo obrony otrzymywać będzie każdego roku dodatkowy miliard funtów, a ponadto między siły zbrojne i służby wywiadowcze będzie podzielone 1,5 mld funtów.

David Cameron, podczas poniedziałkowej wizyty w bazie lotniczej Waddington w hrabstwie Lincolnshire, powidzał: “Jako premier zawsze na pierwszym miejscu będę stawiał bezpieczeństwo naszego kraju. Wiemy już ile pieniędzy będziemy wydawać na ten cel, kolejną sprawą jest to, jak je wydamy. Zleciłem szefostwu ministerstwa obrony i dowódcom wojskowym szczegółowe zbadanie, jak moglibyśmy zrobić więcej dla przeciwstawienia się zagrożeniu stwarzanemu przez Państwo Islamskie i islamistyczny ekstremizm. Mogłoby to obejmować samoloty szpiegowskie, drony oraz siły specjalne. W ciągu ostatnich pięciu lat widziałem, jak istotne jest znaczenie tych zasobów dla utrzymania naszego bezpieczeństwa.”

Przegląd Strategicznej Obrony i Bezpieczeństwa, który jest w przygotowaniu, ma ustalić pierwszoplanowe inwestycje rządu w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa, by zapewnić odpowiednie środki dla szybszego i lepszego reagowania na zagrożenia.