David Cameron: Wielka Brytania będzie silniejszym państwem, jeśli ograniczymy napływ imigrantów

627

Szef brytyjskiego rządu podkreślił, że wciąż dąży do danej kilka lat temu obietnicy, którą było ograniczenie liczby przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii obcokrajowców do zaledwie dziesiątek tysięcy. Jednak jak pokazują najnowsze statystyki, premier nie dotrzymał słowa. Z informacji wynika, że tylko w ubiegłym roku na Wyspy przybyło 260 000 osób, z czego 228 000 z krajów członkowskich.

Według Camerona, za brak efektu na tym polu odpowiada fakt, że Zjednoczone Królestwo, będąc państwem członkowskim Unii Europejskiej, nie może sobie pozwolić na naruszenie prawa do swobodnego poruszania się w obrębie wspólnoty.

Brytyjski premier powiedział: “Zrobiliśmy pewien postęp, jeśli idzie o ograniczenie imigracji, jednakże nie tak duży, jakbym sobie tego życzył. Liczba obcokrajowców z krajów nienależących do europejskiej wspólnoty jest najniższa od wielu lat. Powodem, dla którego do Wielkiej Brytanii przejeżdża tak wiele osób z państw członkowskich, jest fakt, że tworzymy więcej miejsc pracy niż reszta Europy razem wzięta. Jedyne, co mogę zrobić, to ograniczyć imigrantom dostęp do brytyjskich świadczeń socjalnych. Wierzę, że będziemy lepszym i silniejszym państwem, jeśli uda nam się ograniczyć liczbę przyjeżdżających do nas obcokrajowców do dziesiątek tysięcy osób rocznie, zamiast do setek tysięcy, jak jest obecnie. Liczby jasno pokazują, że na razie nam się to nie udało, jednakże chcę dążyć do tego. Wierzę, że to jest właściwa decyzja. Myślę, że Brytyjczycy mają słuszne obawy odnośnie imigracji. Uważają, że to dobre zjawisko, potrzebne państwu, jednakże czują, że obecnie nie jest odpowiednio kontrolowane.”

W 2017 roku zostanie przeprowadzone referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Obecny premier obiecał także przeprowadzenie szeregu zmian, które zakładają m.in. wydalenie z kraju imigrantów, którzy przebywają bez pracy przez pół roku czy dostęp do świadczeń socjalnych dopiero po 4 latach mieszkania w Zjednoczonym Królestwie.