Dlaczego ludzie boją się latać samolotem?

381

Strach przed lataniem odczuwa prawie co trzecia osoba, mimo że ryzyko śmierci w katastrofie lotniczej jest jak jeden do 29 mln. Z badań przeprowadzonych w ramach inicjatywy „Pokochaj latanie” pośród pasażerów na polskich lotniskach wynika, że:

    • 18 % ludzi boi się niewykrytej na ziemi usterki maszyny,
    • 16 % nagłej niewyjaśnionej awarii podczas lotu,
    • 14 % silnych turbulencji,
    • Reszta obawia się: niesprzyjających warunków meteorologicznych, nieodpowiedzialnego zachowania innych podróżnych, sytuacji kiedy mogłoby zabraknąć paliwa, poczucia zamknięcia w ograniczonej przestrzeni oraz braku kontaktu z pilotami.

Hanna Bednarek, profesor Uniwersytetu SWPS, prowadząca badania z psychologii lotniczej, powiedziała: „Podobnie jak inne zwierzęta lądowe nie umiemy latać, to wbrew naszej naturze. Najbezpieczniej czujemy się na ziemi, co ma związek z koniecznością zapewnienia sobie orientacji w przestrzeni. Podróżowanie samolotem w pewnym sensie jest zjawiskiem nienaturalnym, na pokładzie musimy zawierzyć życie pilotom i maszynie. W samej obawie nie ma więc nic dziwnego.

Natomiast Marta Noryśkiewicz, psychoterapeuta inicjatywy „Pokochaj latanie”, wyjaśnia: „Lęk przed lataniem bywa konsekwencją doświadczenia niepokojącego zdarzenia, np. silnych turbulencji, spektakularnej burzy, lądowania awaryjnego czy dekompresji kabiny. Czynniki te, z perspektywy bezpieczeństwa lotniczego, nie zagrażają w istotny sposób naszemu zdrowiu i życiu na pokładzie. Są w sposób naturalny wpisane w rzeczywistość lotniczą. Ale my, jako pasażerowie, tego nie wiemy. Nie mając tej wiedzy, tworzymy na temat tych sytuacji katastroficzne przekonania, które zamieniają się w długoletni paraliżujący lęk przed wejściem do samolotu.”