Dlaczego świat oszalał na punkcie kefiru?

442

Czasem zdaża się tak, że coś co jest nam bardzo dobrze znane, świat docenia z bardzo dużym opóźnieniem. W ostatnim czasie taki los spotkał kefir, który w Stanach Zjednoczonych został okrzyknięty jednym z najmodniejszych i najzdrowszych produktów spożywczych świata.

Coraz większa liczba obcokrajowców zakochuje się w polskiej kuchni. Zarówno w Europie, jak i za Oceanem, doceniono już nasze wędliny, pierogi czy też alkohole. W ostatnim czasie dołączył do tego grona również kefir. Cóż takiego ma w sobie ten niepozorny produkt, że fanatycy zdrowego żywienia nie mogą wyobrazić sobie bez niego życia? Odpowiedź jest niezwykle prosta – w końcu dotarło do nich to, co my Polacy wiedzieliśmy już od bardzo dawna: kefir doskonale wpływa na nasz organizm, stabilizując go i zapewniając mu moc substancji odżywczych.

Kefir jest napojem mlecznym, który już od bardzo dawna znany jest na Kaukazie. Stamtąd zawędrował do innych krajów, w tym do Polski, gdzie bardzo szybko zaczęto wykorzystywać go jako bardzo zdrowy i smaczny element codziennej diety. Zgodnie ze starym sposobem, kefir przygotowywało się w dębowych beczkach i skórzanych workach. Obecnie metoda jego produkcji nieco się zmieniła, jednak jego właściwości pozostały bez zmian. Napój ten wytwarza się przy użyciu tzw. grzybków kefirowych podczas procesu fermentacji mleka. Grzybki swym wyglądem przypominają nieco kalafiora, a składają się w głównej mierze z drożdży i bakterii kwasu mlekowego. Fermentacja sprawia, że napój uzyskuje swoją specyficzną konsystencję i smak, z który odpowiadają, wytwarzające się wówczas, dwutlenek węgla, alkohol etylowy oraz kwas mlekowy.

Ponieważ kefir fantastycznie wpływa na nasze zdrowie warto wykorzystać każdą okazję, aby wprowadzić go do jadłospisu. Nie powinno być z tym najmniejszego problemu, gdyż ma on bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Przede wszystkim, kefir może stać się najlepszym towarzyszem naszych śniadań. Z powodzeniem możemy zastępować nim jogurt lub mleko, przygotowując musli, sałatki oraz koktajle owocowe. Ponadto, kefir może posłużyć za doskonałą marynatę do mięs lub podstawa dressingu. Ponieważ jest bardzo sycący, a do tego świetnie gasi pragnienie, możemy po prostu popijać go w ciągu dnia. Z pewnością nie będziemy mieć ochoty na podjadanie między posiłkami.