Do rai podatkowych trafia łącznie 200 mld dolarów

30

W środę Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) ogłosiła, że dzięki zamorskim operacjom optymalizacji podatkowej firmy na całym świecie unikają każdego roku płacenia fiskusowi łącznie 200 mld dolarów. W takim razie, gdzie trafiają ich zyski?

Po skandalicznych aferach „Luxleaks” i „Swissleaks”, które ujawniły przykłady unikania podatków przez najbogatszych i korporacje, przy pomocy instytucji luksemburskich, czy szwajcarskiego oddziału banku HSBC, na temat zjawiska unikania podatków mówiło się w tym roku sporo. Informacje podane przez UNCTAD są pierwszą poważną próbą oszacowania zjawiska na skalę światową. Zjawisko to, nosi nazwę optymalizacja podatkowa.

Przekierowywanie zysków do krajów z opłacalnymi systemami podatkowymi oraz wykorzystywanie zawiłych powiązań między spółkami zależnymi, by wywinąć się od płacenia podatku w kraju, gdzie zysk faktycznie powstał, zazwyczaj odbywa się zgodnie z prawem. Często niełatwo ten transfer wykryć, bądź dowieść, że omija prawo. Na tym procederze, jak wstępnie wyliczył Międzynarodowy Fundusz Walutowy, kraje rozwinięte tracą minimum 0,6 proc. PKB, co stanowi minimum 100 mld dolarów przychodów podatkowych rocznie, a rozwijające się są do tyłu o 2 proc. PKB. Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju oszacowała, że z krajów rozwijających się „wypływa” 450 mld dolarów wytwarzanych tam zysków firm. W efekcie ich rządy tracą między 70 a 120 mld dochodów podatkowych.

Do rai podatkowych trafia niemal jedna trzecia wartości inwestycji zagranicznych, wartych ok. 6,5 bln dolarów. W ten sposób np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze przyciągnęły w 2012 r. 72 mld dolarów „papierowych” inwestycji, o 30 mld dolarów więcej niż Wielka Brytania, której gospodarka jest 3 tysiące razy większa.

Oto lista 10 największych rajów podatkowych:
Szwajcaria
Będące pod jurysdykcją brytyjską: Kajmany, wyspa Jersey, Guernsey czy Bermudy
Luksemburg
Hong Kong
Bahrajn
Singapur
Malezja
Panama
Holandia
USA