Egzekucja kobiety mimo apelu papieża

409

Mimo apelu papieża Franciszka, w środę dokonana została egzekucja kobiety skazanej na śmierć. Była to pierwsza egzekucja kobiety w amerykańskim stanie Georgia od 70 lat.

Rzecznik administracji więziennej w stanie Georgia, powiedział: „O godz. 00.21 na podstawie nakazu sądowego wykonano wyrok śmierci na Kelly Gissendaner. Skorzystała z prawa do ostatniego słowa i zmówiła modlitwę”. Egzekucja miała być wykonana kilka godzin wcześniej, ale została przesunięta.

Skazanej wstrzyknięto truciznę w zakładzie karnym w Jackson. 47-latka to pierwsza kobieta stracona w Georgii od 1945 roku oraz jedyna, która oczekiwała na wykonanie wyroku w celi śmierci w tym stanie na południowym wschodzie USA.

Gissendaner została skazana na tak ciężki wyrok za spiskowanie ze swym kochankiem w celu zabicia męża w 1997 roku. Jednak kochanek za morderstwo i porwanie został skazany na dożywocie. Prawnicy do ostatniego momentu walczyli w sądach różnych instancji, by odłożyć wykonanie wyroku na kobiecie.

Również przed więzieniem zebrało się kilkunastu przeciwników kary śmierci. Modlili się i śpiewali, jedna z zebranych Helen Prejean, powiedziała: “Jeśli trzeba was jeszcze przekonywać, że kara śmierci jest torturą, to spójrzcie na Kelly Gissendaner, która przez wiele godzin czekała, by dowiedzieć się, czy będzie żyła czy umrze”.

Sprawa nabrała szczególnego znaczenia, gdyż w przemówieniu wygłoszonym w Kongresie USA w czwartek papież Franciszek apelował o zniesienie kary śmierci na cały świecie. We wtorkowym liście nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Maria Vigano napisał w imieniu papieża, że wyrok w sprawie Kelly Gissendaner powinien zostać zmieniony “na karę odzwierciedlającą zarówno sprawiedliwość jak i miłosierdzie”.

Przeciwnicy kary śmierci wskazywali na wzorowe zachowanie kobiety w więzieniu. Gissendaner nawróciła się i zaczęła studiować teologię, pomagała innym współwięźniom. Natomiast rodzina zamordowanego męża kobiety twierdzi, że Gissendaner nie okazała mu żadnej litości.