Euro 2016: Rosyjscy kibice zostaną deportowani

136

Grupa rosyjskich kibiców zostanie deportowana z Francji po powtarzających się aktach przemocy podczas Euro 2016.

Francuska policja obwinia 150 “dobrze wyszkolonych” rosyjski chuliganów o rozpoczęcie konfliktu z angielskimi kibicami, do którego doszło przed meczem Anglii z Rosją w Marsylii. Sześć anglików zostało aresztowanych w poniedziałek za swój wkład podczas zatargu. UEFA zagroziło, że obie drużyny zostaną zdyskwalifikowane, jeśli dojdzie do kolejnych aktów przemocy z ich strony.

Alexandr Shprygin, szef Rosyjskiego Związku Kibiców powiedział, że 29 fanów odprowadzano na lotnisko. On sam i 28 innych przedstawicieli grup kibiców byli przetrzymywani w pobliżu Cannes, a następnie wpakowani w autobus. Według Alexandr’a Shprygin’a zabrana grupa nie “naruszyła żadnych praw francuskich” i “nie brali udziału w wydarzeniach w Marsylii ani w porcie, czy na stadionie”.

Natomiast premier Francji Manuel Valls zarządził, że niektórzy kibice “nie mogą pozostać na terytorium kraju”.

Podczas starć kibiców 35 osób zostało rannych – większość z nich to fani angielskiej reprezentacji. Łącznie 20 osób zostało aresztowanych po trzech dniach zakłócania spokoju w Marsylii.

Przewodniczący Związku Piłki Nożnej – Greg Dyke wyraził “poważne obawy” o stan bezpieczeństwa w Lille, gdzie fani Anglii i rosyjscy kibice zamierzają się zebrać w ciągu najbliższych trzech dni. Rosja będzie grać ze Słowacją w Lille w środę, natomiast Anglicy mogą udać się do Lille przed czwartkowym meczem z Walią, który odbędzie się w pobliskiej miejscowości Lens.

Według dr Joel Rookwood, wykładowcy w biznesie piłkarskim z Southampton Solent, rosyjscy chuligani będą “stawiać jako większy priorytet walkę z angielskimi kibicami niż oglądanie gry własnej reprezentacji”.

A fan runs with a flare amid the violent clashes

“Dla tych bardzo agresywnych chuliganów, jest to sport. Walka jest dla nich większą wygraną poza boiskiem. Oni są bardzo dobrze zorganizowani i bezwzględnie skuteczni. Nie wydaje się również, aby obawiali się policji” – wyznał BBC Radio 5 Live dr Joel Rookwood.

Kreml oznajmił, że “zamieszki” z udziałem rosyjskich fanów były “absolutnie nie do przyjęcia” i nakłania kibiców do przestrzegania prawa kraju, w którym się znajdują.

Władze francuskie zamierzają zwiększyć bezpieczeństwo w Lens przez obsadzenie meczu Anglii z Walią 2 400 policjantami, żandarmami i strażnikami wspieranymi przez pluton specjalnej jednostki mundurowej przygotowanej do starć podczas zamieszek. Oprócz tego zarządzono zakaz spożywania alkoholu w całym mieście. Władze spodziewają się do 50 000 fanów Anglii – biorąc pod uwagę, że 35 000 miejsc na stadionie zostało już wyprzedanych.