Firmy budowlane korzystają z nanotechnologii – skąd ta popularność? Korzyści i zastosowanie.

9

Do nanotechnologii przyjęło się zaliczać wszelkie działania na cząsteczkach mniejszych niż 100 nm (1 nanometr – jedna miliardowa metra). Aby zobrazować skalę, wystarczy uświadomić sobie, że ludzki włos ma przeciętnie od 20 tys. do 80 tys. nanometrów, a 1 nm to 10 atomów wodoru ułożonych jeden na drugim, 100 nm zaś ma się tak do piłki nożnej, jak ta piłka do kuli ziemskiej.

Z punktu widzenia przemysłu budowlanego najlepszą definicję nanotechnologii podaje raport Nanoforum „Nanotechnologia i budownictwo”. W dokumencie tym opisano nanotechnologię jako „rozwojową technologię, która pozwala nam tworzyć materiały charakteryzujące się ulepszonymi lub całkiem nowymi właściwościami”.

Nanotechnologia umożliwia poprawę parametrów najważniejszych materiałów budowlanych – betonu i stali. Przykładem może być modyfikacja struktury żelu krzemianu wapnia C-S-H, który jest odpowiedzialny za mechaniczne i fizyczne właściwości zaczynu cementowego, takie jak skurcz, pełzanie, porowatość, przepuszczalność czy sprężystość.

Dzięki zmianom C-S-H można uzyskać mniejszą porowatość i przepuszczalność, a więc zwiększyć trwałość betonu. Poprawienie właściwości stali i betonu oraz możliwość tworzenia nowych materiałów budowlanych to najistotniejsze korzyści wpływu nanotechnologii na rozwój budownictwa.

Nanotechnologia w inżynierii materiałów budowlanych obejmuje wiele działań, które podzielić można na trzy podstawowe grupy: obserwację, modyfikację i tworzenie. Ich efektem ma być przede wszystkim poprawa właściwości materiałów budowlanych. Wykorzystanie nanocząstek daje znaczną poprawę właściwości mechanicznych: sprężystości i wytrzymałości na rozciąganie. Odpowiadają za to głównie metalowe i węglowe nanostruktury oraz nanokompozyty.

Uzyskanie materiałów o znacznie większej sztywności i wytrzymałości to jednak nie wszystko – nanotechnologia daje również możliwość tworzenia materiałów budowlanych o niespotykanych do tej pory właściwościach fizycznych i chemicznych.

Przykłady produktów najczęściej stosowanych przez przedsiębiorstwa budowlane:

Impregnaty – Zastosowana receptura pozwala na wieloletnią ochronę przed zabrudzeniami, wodą i plamami. Podnosi odporność na UV. Dodatkowo dzięki nanocząsteczkom uzyskujemy powierzchnię NANOSTONE STAY-CLEAN czyli łatwą w czyszczeniu. Warto zapoznać się z produktami do odpowiedniego użytku które mają dodatkowe korzyści.

Środki czyszczące / usuwające  – zabrudzenia, plamy nawet najbardziej uciążliwe. Do stosowania na różnego rodzaju podłożach w zależności od zastosowania odpowiedniego produktu. (Usuwanie rdzy, alg, mchu, plam olejowych itp)

Powłoki hydrofobowe – Impregnat przeznaczony do ochrony nasiąkliwych materiałów mineralnych. Nie zmienia naturalnego koloru i wyglądu. Impregnat chroni przed agresywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz każdego rodzaju zabrudzeniami. Do stosowania wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń.

Preparaty iniekcyjne – Preparat do osuszania murów, ścian i podłoży poprzez nałożenie powłoki iniekcyjnej bez ingerencji w strukturę materiału (bez wiercenia otworów). Skutecznie usuwa zawilgocenia i zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wody. Dodatkowo zawiera substancje zmniejszające ryzyko ponownego powstania grzybów i pleśni.