Istnieje lek zwiększający wydajność umysłu. Czy każdy ma do niego dostęp?

855

Badania przeprowadzone przez amerykańskich i brytyjskich naukowców pokazują, że lek o nazwie Modafinil zwiększa wydajność umysłu. Tabletka działa pobudzająco, zmniejsza uczucie senności, a także poprawia koncentrację. Obecnie wykorzystywana jest do leczenia narkolepsji.

Badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie (Wielka Brytania) i Harvard Medical School (USA) podejrzewają, że wiele osób przyjmuje modafinil bez medycznego uzasadnienia. Nie mają żadnych problemów zdrowotnych, ale chcą przygotować się do ważnego egzaminu, mają jakieś ważne zadania do wykonania.

Zdaniem naukowców specyfik rzeczywiście wpływa korzystnie na funkcje poznawcze, a ponadto jest bezpieczny. Lek poprawia koncentrację, zwiększa wydajność pracy umysłowej. Śmiało zatem można go określać mianem inteligentnego leku.

Naukowcy zaznaczają, że modafinil nie poprawia pamięci krótkotrwałej, ale wpływa na ośrodki w mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i opracowywanie planów. Są to więc wyższe funkcje, na które składają się pomniejsze procesy poznawcze. Na dodatek lek nie powoduje groźnych dla zdrowia efektów ubocznych.

Jednak nie zanosi się na to, by lek był powszechnie sprzedawany. Zastosowanie specyfiku do zwiększenia wydajności umysłu wciąż budzi wiele pytań i kontrowersji. Modafinil do tego czasu wykorzystywany był jedynie w poważnych przypadkach chorobowych. Potrzebne są kolejne badania, by zdecydować, czy może być stosowany w innych przypadkach niż narkolepsja.