Jazda konna, czyli sport i terapia w jednym

312

Jazda konna to drogi sport – nie każdego stać na szkolenie czy potrzebny sprzęt oraz strój. Mimo to warto spróbować, ponieważ jazda konna wiąże się nie tylko z przyjemnym obcowaniem z koniem, ale też z wieloma zaletami dla zdrowia. Jakimi?

„Jak konie w galopie, jak niebo nad nami…”
… śpiewał Robert Gawliński. Koń w galopie to faktycznie piękny widok. Każdy może spróbować jazdy konnej. To wspaniały sposób na wypoczynek i spędzanie wolnego czasu, ale też wysiłek. Nie obywa się także od niebezpieczeństw. Jakie są wady i zalety jeździectwa? Sprawdź w poniższym artykule.

Konie dawniej
Jeździectwo obejmuje swą nazwą wszystkie konkurencje sportów konnych wraz z powożeniem. Dawniej koń używany był do transportu czy pracy na roli. Obecnie mechanizacja rolnictwa oraz środków lokomocji zmieniła ten stan rzeczy. Konie wykorzystywane są w większości jedynie do rekreacji czy wyścigów konnych.

Koń to przyjazne zwierzę
Nauka jazdy konnej jest stosunkowo trudną sprawą. Łatwiej zaprzyjaźnić się z tymi zwierzętami, gdy człowiek jest jeszcze młody.

Obawę przed jazdą konną wywołuje najczęściej strach przed końmi – dużymi i silnymi zwierzętami. Jednak warto go przełamać, gdyż konie to naprawdę inteligentne i przyjazne zwierzęta, a wynikające korzyści z jazdy konnej są ogromne.

Korzyści
Obcowanie z końmi dostarcza wielu przeżyć i emocji. Człowiek przy koniach staje się bardziej wrażliwy. Jazda konna dostarcza wielu przeżyć – wyobraź sobie skoki przez naturalne przeszkody, galop brzegiem jeziora, w lesie…

Sport ten również pozawala nam ćwiczyć pewne partie mięśni – ud, łydek, brzucha, ale także górne partie ciała. Pozwala utrzymać prosto plecy i tym samym wykształca prawidłową postawę ciała. Jazda konna także rozluźnia i rozciąga nasze mięśnie.

Wykorzystywana jest w terapii (hipoterapia) wielu chorych osób, w tym niepełnosprawnych. Ten sport ma również dobroczynny wpływ na układ krążenia i oddychania.

Wady
Pomimo licznych zalet i psychicznego odprężenia nie możemy zapominać o pewnych zagrożeniach wynikających z jazdy konnej.

Aby rozpocząć jazdę konną ważny jest przede wszystkim brak przeciwwskazań zdrowotnych – przykładowo ortopedycznych czy uczuleń np. na sierść konia. Jednak o możliwości uprawiania jazdy konnej zawsze ostatecznie decyduje lekarz.

Należy również pamiętać, że konie to zwierzęta dość płochliwe, może je wystraszyć inny koń bądź człowiek. Istnieje ryzyko upadku, więc ważne jest, by mieć na głowie kask bądź toczek. Mimo takiej ochrony możemy odczuć konsekwencje takiego upadku w postaci np. obić, zwichnięć czy złamań – nawet kręgosłupa.

Musimy także pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed każdą jazdą oraz niwelowaniu efektów ubocznych po jeździe – bólów mięsni. Korzystna może okazać się wtedy ciepła kąpiel czy masaże.

Warto także pamiętać, że jest to sport stosunkowo drogi. Zaczynając od zakupu potrzebnego sprzętu i ubrania do jazdy konnej, a kończąc na koszcie samej lekcji jazdy konnej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt na samochód
Następny artykułUmowa o kredyt konsumpcyjny