Koszt wynajmu nieruchomości w Londynie bije kolejne rekordy

479

Według analityków rynku nieruchomości, Londyn stał się jednym z najdroższych miast na świecie, jeśli chodzi o wynajem domu lub mieszkania.

Jak wynika z danych Countrywide, największej brytyjskiej agencji nieruchomości, średnia cena wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii wyniosła w lipcu 937 funtów, co stanowi 4,6-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

W centrum Londynu za wynajęcie mieszkania trzeba obecnie płacić średnio 2 583 funty miesięcznie (6,8-procentowy wzrost w lipcu). Brytyjska stolica jest bardzo droga, porównując ją na przykład z północną Anglią, gdzie stawka wynajmu nieruchomości wynosi średnio miesięcznie 663 funty.

Rządowa agencja zajmująca się wyceną nieruchomości do celów podatkowych poinformowała, że mediana miesięcznej ceny wynajmu mieszkania z jedną sypialnią przekracza 1000 funtów już w 18 spośród 33 gmin Londynu. Z informacji agencji wynika też, że na przestrzeni ostatnich 5 lat średni miesięczny czynsz z tytułu wynajmu mieszkania z jedną sypialnią w Greenwich w północno-wschodnim Londynie wzrósł aż o 30%, z 750 funtów do 975 funtów. Natomiast w Islington na północy Londynu cena wynajmu takiego lokum wzrosła aż o 20%, z 1 213 funtów do 1 452 funtów.