kupno domu w UK

Kupno twojego pierwszego domu jest ekscytującym krokiem, ale w zależności od tego czy poszukujesz mieszkania w centrum miasta czy czekoladowego domku na wsi – rozważyć będziesz musiał koszty procesu kupna domu podczas zsumowania całościowych kosztów.

Poza znalezieniem niezbędnych środków na pokrycie kosztów kupna nieruchomości, należy wspomnieć o dodatkowych kosztach związanych z opłatą za usługi notariusza, koszty przeprowadzki czy ubezpieczenie domu.

Jeżeli zakupiona nieruchomość jest warta więcej niż 125,000 GBP istnieje konieczność zapłaty opłaty skarbowej – podatku, który również obciąży znacząco Twój budżet finansowy.

Hipoteka (ang. mortgage) – kredyt pod zastaw domu.

Depozyt

Koszty zakupu domu w UK i fakt, że większość pożyczkodawców wymaga złożenia co najmniej depozytu w wysokości 10% wartości domu stanowią największą przeszkodę w zakupie własnej nieruchomości.

Przeciętny kosz domu w UK to 170,000 GBP (według Halifax w sierpniu 2013), oznacza to konieczność zaoszczędzenia w sumie 17,000 GBP na depozyt. Żeby mieć dostęp do lepszych ofert, będziesz potrzebować co najmniej 25%, co oznacza w przypadku kosztu tego samego domu, odłożenie sporej sumki w wysokości 42,500 GBP.

Ocena pożyczkodawcy

Kiedy znajdziesz odpowiedni dom i Twoja oferta zostanie zaakceptowana, Twój pożyczkodawca będzie chciał dokonać oszacowania czy nieruchomość jest warta kwoty, którą Ci zamierza pożyczyć.

Koszty tej wyceny zależeć będą od wartości nieruchomości, którą kupujesz.

Twoje własne oszacowanie

Oszacowanie pożyczkodawcy nie jest jednak kontrolą jakości i nie powie Ci o warunkach w jakich jest dom, który zamierzasz kupić. Żeby się o tym dowiedzieć będziesz musiał zlecić oszacowanie niezależnemu rzeczoznawcy. Najtańszym i najbardziej podstawowym oszacowaniem jest oszacowanie warunków domu. Generalnie jest to polecane tylko dla nowowybudowanych domów i kosztuje mniej więcej 250 GBP.

Dla większego spokoju ducha, możesz jednak wybrać raport kupującego, który zawiera oszacowanie domu (raport, który może użyć Twój pożyczkodawca). Koszt to 400 GBP. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do nieruchomości, czy jest stara czy posiada nadzwyczajną strukturę, może warto zapłacić za pełne oszacowanie strukturalne, które kosztuje zazwyczaj około 600 GBP.

Wyszukiwanie lokalnych władz

Będziesz musiał zapłacić za wyszukanie czy lokalne władze, np. burmistrz, nie planują m.in. budowy supermarketu – co mogłoby w pewien sposób wpłynąć na zakup Twojej nieruchomości. Kontrola wykaże dodatkowo czy Twój dom jest również odpowiednio zaopatrzony w podziemną kanalizację.

Do odsetek zostaną doliczone również opłaty za hipotekę, które pożyczkodawcy nakładają na Ciebie, kiedy bierzesz pożyczkę.

Główna opłata to opłata organizacyjna, która stopniowo wzrasta (często, żeby anulować raty hipoteki, które były redukowane przez pożyczkodawców, aby pozostać konkurencyjnym). Opłaty organizacyjne wynoszą około 1,000-1,500 GBP, ale niektóre są liczone jako oprocentowanie w wysokości domu, więc koszty będą dużo wyższe. Zazwyczaj będziesz mógł wybrać opcję dodania tych opłat do hipoteki.

Możesz z góry złagodzić powstałe koszty, jednakże oznacza to, że będziesz płacił odsetki przez całą długość swojej spłaty (o ile nie nadpłacisz swojej hipoteki o tą kwotę w późniejszym terminie).

Inne opłaty to opłaty administracyjne, opłaty produkcyjne i nawet opłaty po spłaceniu hipoteki. Będziesz musiał prawdopodobnie zapłacić następne 50 funtów za przesłanie pieniędzy do notariusza sprzedającego.

Opłaty za notariusza

Będziesz musiał zapłacić notariuszowi albo licencjonowanemu rzeczoznawcy, aby zajął się Twoją sprawą ze strony prawnej jak opłatą skarbową i przesłanie pieniędzy do notariusza sprzedającego. Koszty to mniej więcej 500-750 GBP. Możesz zazwyczaj ustalić kwotę z góry, ale nawet jeśli to zrobisz to, może oznaczać to więcej komplikacji przy zakupie.

Opłata skarbowa

Opłata skarbowa to najbardziej niepożądany koszt jeśli chodzi o zakup domu jako, że podatek jest liczony na podstawie raty nieruchomości przy jego zakupie. Rata składa się z kilku poziomów.

Nieruchomości do 125,000 GBP są zwolnione od opłaty skarbowej. Zapłacisz 1% przy nieruchomościach do 250,000 GBP 3% przy tych wartych pomiędzy 250,000 GBP – 500,000 GBP i 4% pomiędzy 500,000 GBP – 1 mln GBP. Jeśli dom, który kupujesz warty jest powyżej 2 mln GBP, zapłacisz 7% podatku.

Kupując dom za 250,000 GBP zapłacisz 2,500 GBP, za dom warty 300,000 GBP zapłacisz 9,000 GBP podatku.

Opłata skarbowa

Opłata skarbowa to najbardziej niepożądany koszt jeśli chodzi o zakup domu jako, że podatek jest liczony na podstawie raty nieruchomości przy jego zakupie. Rata składa się z kilku poziomów.

Nieruchomości do 125,000 GBP są zwolnione od opłaty skarbowej. Zapłacisz 1% przy nieruchomościach do 250,000 GBP 3% przy tych wartych pomiędzy 250,000 GBP – 500,000 GBP i 4% pomiędzy 500,000 GBP – 1 mln GBP. Jeśli dom, który kupujesz warty jest powyżej 2 mln GBP, zapłacisz 7% podatku.

Kupując dom za 250,000 GBP zapłacisz 2,500 GBP, za dom warty 300,000 GBP zapłacisz 9,000 GBP podatku.

Ubezpieczenie domu

Bardzo ważne jest ubezpieczyć swój dom w dniu, w którym podpisujesz umowę – tak na wszelki wypadek. Podczas gdy, większość kredytodawców wymaga tylko posiadania ubezpieczenia budynku, które pokrywa tzw. strukturę.

Ubezpieczenie zawartości budynku może być również świetną inwestycją, a w przypadku włamania masz pokrycie ubezpieczeniowe.

Koszty przeprowadzki

Wynajęcie firmy przeprowadzkowej może pomóc zdjąć z Ciebie stres podczas przeprowadzki, ale oczywiście będzie Cię to kosztować. I nawet jeśli zdecydujesz się zrobić to wszystko sam i tak najprawdopodobniej będziesz musiał wynająć busa, żeby przetransportować większe przedmioty jakimi np. są Twoje meble. Dlatego też, do swojego rachunku kosztów – powinieneś doliczyć co najmniej kilkaset funtów kosztów przeprowadzki.

Chcesz uzyskać szczegółowe informacje na temat kredytu?

Napisz do nas: info@naszawyspa.com 

Uzyskaj szybszy dostęp do gotówki, bez większych formalności !!!