Kredyt w Polsce, a dochód zagranicą

412

Wiele banków oferuje różne opcje kredytów. Dlatego warto wcześniej dobrze poznać oferty przynajmniej kilku placówek. Propozycje banków różnią się znacznie zarówno wysokością wkładu własnego, zabezpieczeniem jak i procedurami. Niektóre z placówek, mają i owszem w swojej ofercie kredyty dla pracujących za granicą , ale jednym z warunków udzielenia kredytu jest przelewanie pieniędzy na rachunek w Polsce. Niestety, jest to często niemożliwe. Często zagraniczny pracodawca przelewa wypłatę na rachunek, w kraju swojej działalności. Część z nich przekazuje swoim pracownikom czeki z wynagrodzeniem. Wtedy zazwyczaj trudno w sposób wiarygodny udokumentować swoje dochody. Warto postarać się więc o dodatkowe dokumenty, które pomogą analitykowi bankowemu w weryfikacji dochodów.

Mniejszych zabezpieczeń będą wymagały banki od osób zatrudnionych na terenie Unii Europejskiej, tak jak w Wielkiej Brytanii. Najczęściej banki wymagają około 20% wkładu własnego , ale bywa również, że wkład własny wzrasta do 40% albo banki z niego rezygnują. Wnioski rozpatrywane są indywidualnie, zatem wszystko uzależnione jest od oceny zdolności kredytowej i stopnia ryzyka. Często wymagane są też jako zabezpieczenie kredytu nieruchomości na terenie Polski.
Banki również chętniej zdecydują się na udzielenie kredytu osobom zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony . Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą poza granicami, mogą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Spowodowane to jest przede wszystkim problemami z weryfikacją wszystkich danych. Dlatego wiele z banków podwyższa w tym wypadku oprocentowanie, niektóre wymagają adresu do korespondencji na terenie kraju. Łatwiej jest uzyskać taki kredyt w przypadku banków, posiadających swoje oddziały w kraju w którym jesteśmy zatrudnieni. Pewnym ułatwieniem dla osób starających się o kredyt, jest możliwość ustanowienia pełnomocnika , który będzie mógł się zająć formalnościami i dokończy procedury , bez konieczności naszych ciągłych podróży do Polski. Już niemal wszystkie banki proponują takie rozwiązanie, a potrzebne druki można dostać w najbliższym oddziale banku lub nawet pobrać ze stron internetowych wybranej placówki.

Niestety niektóre banki wymagają przetłumaczenia dokumentów . Co powoduje przedłużenie okresu potrzebnego na uzyskanie kredytu, no i pochłania dodatkowe koszty. Głównym powodem jest fakt, że wnioski o takie kredyty są najczęściej rozpatrywane indywidualnie.