Kryzys energetyczny w Wenezueli, rząd szuka oszczędności

21

Ze względu na kryzys ekonomiczny i energetyczny w Wenezueli, Nicolas Maduro ogłosił dekret dający pracownikom państwowym, wolne piątki przez kolejno dwa miesiące. Namawiał również rodaków do stosowania innych metod oszczędzania energii, w tym ograniczenia używania urządzeń elektrycznych i nie nadużywania klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych oraz domach jednorodzinnych. Oprócz tego zalecił kobietom używania suszarek elektrycznych jedynie podczas tzw. “specjalnych okazji” ze względu na wysokie zużycie energii.

Około 70 procent energii elektrycznej w Wenezueli pochodzi z elektrowni wodnej na zaporze Guri. Poziom wody spadł niemal do minimalnego poziomu pozwalającego zaporze operować, co wiąże się z możliwością całkowitego zamknięcia elektrowni.

Socjalistyczna administracja Prezydenta Wenezueli twierdzi, że przyczyną kryzysu jest susza spowodowana przez zjawisko pogodowe El Nino i działania sabotażowe przeciwników. Jednak eksperci są zdania, że można było uniknąć racjonowania energii, gdyby zainwestowano w konserwację i budowę termoelektrycznych elektrowni.

Podjęte przez władze środki nadzwyczajne wywołały kpinę wśród krytyków, którzy przewidzieli ostre recesje.

“Tylko dlatego, że Maduro nie musi pracować od poniedziałku do piątku, w soboty lub niedziele, nie oznacza, że reszta Wenezuelczyków również jest z tego zwolniona” – powiedziała posłanka z opozycji Maria Corina Machado.

Według informacji podanych przez portal “Independent”, Wenezuela ma problem z częstymi awariami prądu od wielu lat, w tym jednej, która zaskoczyła samego Nicolasa Maduro, kiedy przemawiał na żywo w krajowej telewizji. Samo Caracas jest czasami całkowicie odcięte od prądu z powodu ogólnomiejskich strat mocy, a niektóre obszary wiejskie żyją głównie w ciemności.

W marcu Prezydent dał pracownikom tydzień wolnego, aby zaoszczędzić energię elektryczną, a miesiąc wcześniej ograniczył godziny otwarcia ponad 100 centrów handlowych na terenie całego kraju. Wszystkie podjęte przez niego środki zapobiegawcze, przy dobrych prognozach, mają zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 20 procent.

Hugo Chavez, poprzedni prezydent Wenezueli, obiecał rozwiązać problem w 2010 roku, jednak przyniosło to niewielką poprawę. Inne kraje Ameryki Łacińskiej również zmagają się z suszą, ale zachowały normalne godziny pracy w tygodniu. Juan Manuel Santo, prezydent Kolumbii, wezwał obywateli do ograniczenia zużycia energii, aby uniknąć racjonowania, natomiast w związku z niskim poziomem wody, nałożone zostały ograniczenia na statki na Kanale Panamskim.