Kryzys migracyjny: Zniknęły tysiące dzieci uchodźców

99

Według najnowszych danych ministerstwa spraw wewnętrznych, w ubiegłym roku w Niemczech zaginęło prawie 6,000 małoletnich, którzy przybyli do Europy jako uchodźcy. Ogromna liczba zaginionych świadczy o tym, że los nieletnich uchodźców bez opieki szybko staje się jednym z najbardziej pilnych kwestii trwającego kryzysu migracyjnego w Europie, ponieważ rosną obawy, że handlarze i przestępcy wykorzystują kryzys, aby wzbogacić się na osobach najbardziej bezbronnych.

Europejski organ ścigania – Europol, oszacował, że co najmniej 10,000 dzieci uchodźców zaginęło na kontynencie w ciągu ostatniego roku.

“To nie oznacza, że wszystkich zaginionych spotkało coś złego” – przekazał rzecznik Europolu. “Część z tych osób nieletnich może w rzeczywistości przebywać u krewnych. Jednak to nie zmienia faktu, że tym dzieciom wciąż grozi potencjalne niebezpieczeństwo”.

refugee-children-germany.jpg

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal “The Local”, ministerstwo spraw wewnętrznych podało niemieckiemu parlamentowi, że w ubiegłym roku 5,835 niepełnoletnich uchodźców uznano za zaginionych, w tym 555 z nich nie skończyło 14 lat. Dzieci uchodźców pochodziły głównie z Afganistanu, Syrii, Erytrei, Maroko i Algierii.

Szef sztabu Europolu Brian Donald powiedział w wywiadzie dla “Observer”, że 5,000 dzieci zniknęło w samych Włoszech, a także wspomniał o znajdujących się w posiadaniu Europolu dowodach, według których część przybywających do Europy dzieci jest wykorzystywana seksualnie – nie podając przy tym skali tego zjawiska.

Według informacji podanych przez organizację “Save the Children”, która zajmuje się pomocą dzieciom – w zeszłym roku do Europy przybyło w sumie 26 tys. nieletnich, którym nie towarzyszył żaden dorosły.

“Niepełnoletni bez opieki, którzy pochodzą z regionów objętych konfliktem, są zdecydowanie najbardziej narażeni na bezpieczeństwo. Najprawdopodobniej owe dzieci zostały wysłane przez swoje rodziny do Europy, aby znaleźć azyl, a następnie ściągnąć resztę bliskich lub uciekły z innymi krewnymi” – powiedziała Mariyana Berket z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

W raporcie przygotowanym przez portal “Independent on Sunday” wspomniano, że przemytnicy zajmujący się handlem ludźmi, w zeszłym roku uzyskali rekordowy zysk pomiędzy £2-4 biliona przez wykorzystywanie cierpienia uchodźców. Ta przestępcza infrastruktura rozciąga się od Afryki subsaharyjskiej po Skandynawię i obejmuje dziesiątki tysięcy osób, które są zaangażowane w handel ludźmi.