Brazylia Olimpiada 2016: Przemoc i nędza w Rio de Janeiro

130

W czwartek wieczorem w pobliżu wioski olimpijskiej padły strzały – podają brazylijskie media. Za spust miał pociągnąć pracownik rosyjskiego konsulatu, który bronił się przed złodziejem. Strzał okazał się być śmiertelny. Jednak rosyjskie władze zaprzeczają, by pracownik ich konsulatu brał udział w strzelaninie.

Media donoszą, że pomiędzy dyplomatą, a złodziejem wywiązała się szarpanina, po której zaatakowany strzelił do napastnika. Do wydarzenia miało dojść blisko wioski olimpijskiej w Rio.

Rosyjskie władze zaprzeczają, że taki incydent w ogóle miał miejsce. Rosyjska ambasada w Brasilii oświadczyła, że “żaden przedstawiciel rosyjskiego konsulatu generalnego w Rio de Janeiro nie brał udziału w ataku, który zakończył się śmiercią podejrzanego”.

W oświadczeniu podano także, że wszyscy pracownicy rosyjskiej dyplomacji w Rio mają “rosyjskie nazwiska”. Dodano, że żadne z takich nazwisk nie pada w związku ze sprawą.

Media podają, że chodzi o pracownika rosyjskiej ambasady w Rio de Janeiro. Jest nim brazylijski prawnik Marcos Cesar Feres Braga.

Rzekomy złodziej miał podjechać na motorze ze wspólnikiem do samochodu prawnika, który utknął w korku wraz z żoną i córką. Napastnik miał wybić szybę w jego BMW X6, wycelować do niego z broni i zażądać zegarka. Prawnikowi udało się wciągnąć napastnika do wnętrza samochodu i rozpoczęła się szarpanina. Prawnik przejął broń złodzieja i strzelił, zabijając go. Drugi motocyklista uciekał.

Prawnik miał przy sobie rosyjskie dokumenty dyplomatyczne. Miał być mieszkańcem Rio de Janeiro i trenerem jujitsu, popularnej w Brazylii techniki samoobrony.

Do incydentu doszło na Avenida das Americas, głównej trasie komunikacyjnej między Olympic Park i centrum miasta. Ciało napastnika przez kilka godzin leżało na środku drogi, bo policja prowadziła śledztwo. Media podają, że obok pracujących policjantów przejeżdżały delegacje olimpijczyków.

Kradzieże to poważny problem. Kilku zawodników zostało okradzionych podczas imprez testowych. Częstym celem są drogie samochody, a to dopiero początek. Oficjalne rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich odbędzie się 5 sierpnia 2016 roku, a Olimpiada potrwa do 21 sierpnia 2016.

Sportowcy z 207 krajów będą konkurować w Brazili w 28 dyscylinach. Oglądać będą to miliardy osób na całym świecie.