Londyn: Zapowiedziane dwa dni strajku metra odwołane

890

Planowane dwa dni strajku metra na jutro i czwartek zostały odwołane. Przedstawiciele związku kolejarzy spotkali się z władzami metra na kolejnych rozmowach.

W oświadczeniu wystosowanym przez związkowców można przeczytać: „Ponad 400 członków związku zawiesza akcję protestacyjną w londyńskim metrze. Jest to gest dobrej woli, który wynika z postępu w rozmowach nad wprowadzeniem nocnych kursów metra.”

Według początkowych planów zarządu metra nocne kursy mają odbywać się na wybranych liniach, m.in. Central, Jubilee, Northern, Piccadilly i Victoria. Pracownicy metra mają w związku z tym otrzymać w tym roku podwyżki wynagrodzeń średnio o 2 proc. oraz otrzymają wyrównanie inflacyjne w ciągu dwóch lat, a także roczny dodatek w wysokości 2 tys. funtów (ok. 2,8 tys. euro) dla każdego pracownika nocnego.

Związkowcy, dodali: „Istnieje jeszcze kilka punktów spornych, ale doszliśmy do tego momentu rozmów, że w geście dobrej woli możemy zawiesić planowany dwudniowy strajk. Będziemy starali się kontynuować rozmowy z władzami metra, ale już w ugodowy sposób. Ufamy, że władze wykorzystają daną przez nas szansę, aby osiągnąć w końcu satysfakcjonujące porozumienie.”