Niezbędne jest uświadomienie sobie, że nie jesteśmy umysłem. Umysł także podlega bezustannym zmianom. Aby zrozumieć to dokładniej, możesz zrobić następujące, proste ćwiczenie: przypatrz się jakiejś fotografii lub figurze. Przedmiot, który oglądasz, znajduje się przed Tobą. Jesteś jego obserwatorem czy też świadkiem jego obecności. Następnie zamknij oczy i spróbuj utrzymać oglądaną formę w swoim umyśle. W dalszym ciągu oglądasz ten przedmiot z pozycji świadka, z ta różnicą, że przedmiot obserwowany poprzednio na zewnątrz teraz oglądasz jako pojawiający się w Twoim umyśle. Jest on teraz bliżej i to jest jedyna różnica. Obraz powstający w Twoim umyśle możesz oglądać w ten sam sposób, w jaki oglądasz obrazy na ścianie.

Podobnie rzecz ma się wówczas, gdy jesteś obserwatorem swoich dobrych i złych marzeń sennych. Ty jesteś tym, który ogląda swoje piękne i brzydkie myśli, to Ty jesteś tym, który próbuje pozbyć się złych myśli, starając się zatrzymać te dobre. Tak jak ogląda się film, oglądasz bezustanny potok myśli przepływających przez Twój umysł. Kto jest więc tą osoba, która jest świadoma zmian umysłu? Kto go ogląda? To jesteś Ty- żywa istota, duchowa jażń (Medytacja).

Aby jeszcze głębiej uświadomić sobie, że nie jesteśmy umysłem, możemy posłużyć się przykładem studenta, który często próbuje zmusić swój umysł, aby skoncentrował się na studiowaniu, kiedy w rzeczywistości ten próbuje zająć się czymś całkiem innym, na przykład wspólnie spędzonym czasem z przyjaciółmi. Jednakże studiujący przypomina sobie, co w rzeczywistości powinien robić i próbuje ściągnąć swój umysł z powrotem. Podobnie jogin, który podczas swoich medytacji próbuje kontrolować wędrujący w różne miejsca umysł.Kto jest świadkiem umysłu przeskakującego z jednego tematu na drugi? Kim jest ten, który próbuje kontrolować swój umysł?! To jesteś Ty – transcendentalna żywa istota, będąca właścicielem ciała i umysłu.

Ciało i umysł możemy porównać do okrywającego nas ubrania; umysł podobny jest do podkoszulka, natomiast ciało możemy porównać do wierzchniego okrycia. Ty jesteś jażnią, wieczną żywą istotą, tymczasowo zamieszkującą wewnątrz ciała.