ME w Amsterdamie: Polscy lekkoatleci odnieśli historyczne zwyciestwo

30

Polscy lekkoatleci zadziwili świat na mistrzostwach Europy w Amsterdamie, wygrywając klasyfikację medalową. Biało-Czerwoni wyprzedzili Niemcy i Wielką Brytanię, łącznie zdobywając aż dwanaście krążków.

Nasza reprezentacja kiedyś była nazywana Wunderteam. Biało-Czerwoni byli częścią w latach 1956-66 czołówki lekkoatletycznej. Polacy z każdych zawodów przywozili mnóstwo medali, w tym wiele złotych. Dwukrotnie w owych czasach byli umieszczeni na drugim miejscu w tabeli medalowej, ale nigdy na pierwszym.

Zdecydowanie występ Polaków w Holandii to nie przypadek. Już przed rokiem nasi sportowcy spisywali się fantastycznie na mistrzostwach świata w Pekinie. Wtedy również znaleźliśmy się w czołówce tabeli medalowej, a w konkurencjach technicznych, tak jak teraz, byliśmy zdecydowanie najlepsi.

Włodarczyk Holandia ME

Z Holandii polska reprezentacja wraca z workiem krążków, sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy. Medale z najcenniejszego kruszcu. Sięgnęli po nie: Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek (rzut młotem), Adam Kszczot (bieg na 800 metrów), Piotr Małachowski (rzut dyskiem), Robert Sobera (skok o tyczce) oraz Angelika Cichocka (1500 metrów). Srebro zdobyli: Marcin Lewandowski (800 metrów), Karol Hoffmann (trójskok), Michał Haratyk (pchnięcie kulą) oraz Joanna Linkiewicz (400 metrów przez płotki). Natomiast brąz wywalczył w rzucie młotem Wojciech Nowicki.

Reprezentacjom Niemiec i Wielkiej Brytanii udało się zdobyć więcej medali od Polski (po 16), jednak ich łączna wartość była niższa.

Taki sukces pozwala na podniesienie oczekiwań wobec polskiej reprezentacji podczas olimpiady w Rio de Janeiro. Wielu naszych zawodników nie pojechało na mistrzostwa Europy z różnych powodów m.in. kontuzjowany Artur Noga (110 m przez płotki) oraz Kamila Lićwinko (skok wzwyż), Patryk Dobek (400 m przez płotki) i Tomasz Majewski (pchnięcie kulą), którzy woleli skupić się na olimpijskich przygotowaniach. Pozwala to mieć nadzieję, że w Rio cała polska reprezentacja odniesie, jeszcze większy sukces.