Naukowcy dodali do listy nowy smak: tłusty!

125

Naukowcy twierdzą, że zidentyfikowanie kolejnego smaku, może być kluczem do walki z otyłością. Tłusty to kolejny smak, który dołącza do listy znanych doznań odczuwanych przez receptory chemiczne na języku. Smak został opisany przez badaczy jako dość nieprzyjemny i oleisty. Ich zdaniem odkrycie to może posłużyć do produkcji zdrowych zamienników tłustych produktów.

Profesor Richard Mattes z Purdue Universitym tłumaczy: „Nasz eksperyment pokazał, że smak tłusty to brakujący element w całej układance smaków. Jest on charakterystyczny, wyraźny i zdecydowanie różni się od wszystkich smaków, które znaliśmy do tej pory.”

Według naukowców obecne substytuty tłuszczu są nieskuteczne, ponieważ raczej imitują konsystencję tłuszczu, a nie jego smak. Ludzie często przy wyborze posiłku bazują na wspomnieniach odczuć po zjedzeniu danego produktu. Smak tłuszczu kojarzy się nam z poczuciem sytości. Natomiast jego brak sprawia, że zjemy więcej niż tak naprawdę potrzebujemy. Najprawdopodobniej osoby otyłe słabiej odczuwają tłusty smak.

Badania naukowców z Purdue University dowiodły, że obecność związków tłuszczowych na języku pobudza receptory smaku, choć do niedawna sądzono, że tłuszcz wpływa na smak jedynie nadając pokarmom konsystencję i ewentualnie działając na zmysł węchu poprzez rozpuszczone w nim substancje aromatyczne.