Setki niebezpiecznych zwierząt są legalnie trzymane w UK

175

Władze lokalne z ponad 100 miast wydały licencję na hodowanie niebezpiecznych drapieżników na terenie własności prywatnej, wśród tych zwierząt znalazło się ponad 300 zabójczych kobr, żmij i grzechotników.

Tiger cubWśród trzymanych wielkich kotów można wymienić trzynaście tygrysów, dwa lwy, osiem lampartów, siedem gepardów, czy dziewięć pum. Oprócz tego na terenie UK w prywatnych rękach jest dziesięć aligatorów, dziewięć krokodyli i siedemnaście kajmanów (mniejszy członek rodziny krokodylowatych).

RSPCA (Królewskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami) obawia się, że licencja bardziej skupia się na ochronie społeczeństwa przed drapieżnikami, niż nad dobrem zwierząt.

“Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ilością egzotycznych zwierząt, w tym również tych niebezpiecznych i dzikich, które obecnie trzymane są jako zwierzęta domowe. Ludzie mogą je kupić nie zdając sobie sprawy, jak trudne może być ich utrzymanie. Zwierzęta są czasami zaniedbywane, kiedy minie pierwsza fala zainteresowania nietypowym podopiecznym” – mówi rzecznik RSPCA

“Licencje na egzotyczne zwierzęta sklasyfikowane jako niebezpieczne i dzikie – takie jak kobry, strusie i kajmany – są przyznawane przez lokalne władze i to one posiadają wszelkie informacje o zwierzętach. Nie ma żadnej ogólnej listy, która mogłaby pokazać jak wiele egzotycznych zwierząt jest trzymana na terenie całego kraju”.

Dane zostały uzyskane dzięki złożeniu wniosku w oparciu o swobodę do informacji w każdym urzędzie rady w Wielkiej Brytanii. Udało się odzyskać odpowiedź od 363 władz lokalnych. W Irlandii Północnej Agencja Ochrony Środowiska wydała dane dla całego kraju. Odpowiedzi pokazały, że nietypowe zwierzęta domowe można znaleźć w takich miastach jak Londyn, Sheffield, Hull, Swansea i Portsmouth.

W samej Kornwalii władze wyraziły zgodę na trzymanie pum, rysi, ocelotów, lemurów, żmij, strusiów i dzikich kotów; natomiast w Central Bedfordshire znajdują się w prywatnym posiadaniu wilki, aligatory, kajmany, pająki z gatunku czarna wdowa i jadowite węże.