Brytyjczyk chciał zabić Trump’a na jego wiecu wyborczym

11

Brytyjczyk, który próbował odebrać broń funkcjonariuszowi policji na sobotnim wiecu Donalda Trump’a w Las Vegas, wyznał, że chciał zabić kandydata na prezydenta – poinformowały źródła sądowe w Las Vegas.

20-letni Michael Sandford jest oskarżony o dokonanie aktu przemocy “na ograniczonym terenie” i pozostanie w areszcie do dnia wstępnego przesłuchania, które odbędzie się dnia 5 lipca. Według ustaleń sądu mężczyzna stanowi potencjalne zagrożenie i może nie stawić się na rozprawie, dlatego nie będzie miał możliwości opuszczenia aresztu za kaucją. Sandford wyznał, że planował dokonać morderstwa Trump’a już od około roku, ale zdecydował się działać dopiero teraz, ponieważ poczuł się na tyle pewnie, aby to zrobić.

Według dokumentów sądowych, Pan Sandford powiedział, że nigdy wcześniej nie strzelał, ale 17 czerwca w Las Vegas udał się na strzelnicę aby poprawić swoją celność. Następnie w sobotnim wiecu w Treasure Island Casino, rzekomo próbował zabrać broń funkcjonariuszowi, ponieważ miał dogodne położenie do strzału. Pan Sandford wiedział, że będzie mógł oddać jeden lub dwa strzały i liczył się z tym, że może zostać zabity podczas zamachu na pana Trump’a.

Aresztowany powiedział również policji, że gdyby nie dokonał próby zamachu na tym wiecu, powziąłby kolejną próbę na kolejnym spotkaniu w Phoenix, na które już zarezerwował bilety lotnicze.

Associated Press podało w oparciu o źródła sądowe, że Michael Sandford przebywa w USA od półtora roku, jest bezrobotny, mieszka w swoim samochodzie i przebywa na terytorium Stanów Zjednoczonych nielegalnie. Jego obrońca z urzędu powiedział, że mężczyzna ma autyzm i próbował popełnić samobójstwo.

Wcześniej w poniedziałek, Donald Trump zwolnił menedżera kampanii, Corey Lewandowski, który nadzorował jego triumf w głównych konkursach. Prezydencka kampania wyborcza 2016 przeplata się z przemocą. Prawie wszędzie, gdzie przebywa kandydat republikanów pojawiają się protesty. Pan Trump często drwi z demonstrantów i już kilkakrotnie doszło do starć z jego zwolennikami, zarówno wewnątrz, jak i poza jego przepełnionymi, pełnymi emocji wiecami.