We wtorek odbyła się oficjalna prezentacja nowych produktów Apple, podczas której koncern zaprezentował swojego najnowszego smartfona.

Nowy model iPhone SE, na pierwszy rzut oka przypomina starszy model iPhona 5s, jednak zawartością bliżej mu do nowszego modelu 6s.

Wyświetlacz

iPhone SE został wyposażony w ten sam wyświetlacz co iPhone’a 5 oraz 5s. 4-calowy ekran IPS o rozdzielczości 640×1136 pikseli.

Jednak powrót do starego rozwiązania, posiada dużą wadę, wyświetlacz nie jest w stanie wykrywać różnicy w sile nacisku na ekran, dlatego, że nie jest wyposażony w funkcję 3D Touch.

Ekran jest na tyle mały, że użytkownik nie powinien mieć problemu z obsługą go za pomocą jednej dłoni. Ergonomia nowego modelu jest ukłonem w stronę Steve’a Jobsa, który twierdził, że smartfony powinno się obsługiwać za pomocą jednej ręki.

Koncern trzymał się tej zasady, aż do wprowadzenia iPhone’ów 6 oraz 6 Plus wyposażonych w kolejno 4,7 oraz 5,5-calowe wyświetlacze.

iphone se
Źródło: spidersweb.pl

Zawartość

Wydajność nowego smatfona jest na naprawdę wysokim poziomie. Dzięki wbudowaniu dwurdzeniowego procesora Apple A9 o taktowaniu 1,8 GHz zastosowanym między innymi w iPhone 6s oraz 6s Plus.

Apple A9 jest jednym z najlepszych procesorów na rynku. Wszystko dlatego, że firma zamiast na ilość, stawia na jakość tworzonych rdzeni. Filozofia ta sprawdza się doskonale, ponieważ telefony Apple mimo pozornie słabej specyfikacji technicznej są jednymi z najwydajniejszych i najlepiej działających urządzeń mobilnych na rynku. Procesor Apple A9 jest wyposażony w koprocesor M9 odpowiedzialny za wykrywanie ruchu i aktywności fizycznej. Telefon obsługuje płatności poprzez system Apple Pay.

Apple nie rozczarowuje, jeśli chodzi o wykorzystanie najnowszych rozwiązań łączności bezprzewodowej. Telefon obsługuje Bluetooth 4.2, NFC oraz WiFi 802.11. W nowym modelu wspierane jest agregowanie dwóch pasm LTE, taka innowacja odpowiada za lepszy zasięg i większe prędkości pobierania danych. Koncern zapowiedział umieszczenie akumulatorów zdecydowanie lepszych niż w modelu 5s.

To dobra wiadomość dla fanów, bo starsze modele wymagały częstego ładowania.

Aparat

iPhone 5SE ma aparat pochodzący z modelu 6s. Aparat fotograficzny iSight z matrycą 12 Mpix. Usprawniona konstrukcja pozwala nie tylko na zapisywanie zdjęć o lepszej jakości, ale także nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K.

Możliwe jest także łączenie zdjęć w panoramę o maksymalnej rozdzielczości 63 Mpix. Telefon obsługuje funkcję Retina Flash, dzięki niej możliwe jest doświetlanie całym ekranem sceny podczas robienia tzw. selfie.

Mniejszy nie oznacza gorszy

iPhone SE oprócz tego, że jest odpowiednio mniejszy od wydanych we wrześniu ubiegłego roku modeli, nie różni się właściwie niczym. Ten sam aparat fotograficzny, taka sama ilość pamięci RAM, taki sam procesor.

Podczas wtorkowej konferencji Tim Kook CEO Apple zapowiedział że cena nowego smartfona zaczynać będzie się już od £359 dla 16 GB wersji.