Obchody Święta Niepodległości w Warszawie

48

Tradycyjnie jak co roku w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart i złożenie kwiatów. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda. Historycznych atrakcji nie zabrakło również na defiladzie z udziałem grup rekonstrukcyjnych i wojskowych pojazdów, która przejechała przez centrum po południu.

W Warszawie z okazji Święta Niepodległości zarejestrowano 11 zgromadzeń publicznych. Odbył się m. in. marsz narodowców, defilada historyczna, Krucjata Różańcowa i Bieg Niepodległości.

O godz. 9.00 rozpoczęła się msza św. za ojczyznę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 3. W kościele obecni byli również m.in. prezydencki minister Krzysztof Szczerski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz kandydaci na ministrów Piotr Gliński, Krzysztof Jurgiel, Mariusz Błaszczak, kandydat na marszałka Sejmu Marek Kuchciński.

tvn24.plW południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się uroczysta odprawa wart. Na placu był prezydent i przedstawiciele władz państwowych oraz kościelnych. W uroczystości uczestniczyli premier Ewa Kopacz oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz. Przed Grób Nieznanego Żołnierza prezydent dotarł w eskorcie szwadronu szwoleżerów.

Po uroczystej odprawie wart z udziałem żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych odbyło się wystąpienie prezydenta.

“Odzyskaliśmy niepodległość, odzyskaliśmy suwerenność, zaczęliśmy odzyskiwać wolność w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie tylko taką, że nikt z zewnątrz niczego nam nie narzuca, ale też taką wolność rozumianą przez to, że mamy poczucie, iż żyjemy w państwie prawdziwie sprawiedliwym, które równo traktuje swoich obywateli, w którym władza jest zawsze uczciwa.”

tvn24.plO godzinie 11.11 wystartował Bieg Niepodległości. Wcześniej jego uczestnicy odśpiewali hymn Polski. Bieg wygrał Łukasz Parszczyński.

tvn24.plO godzinie 14 rozpoczął się marsz narodowców. Cała okolica ronda Dmowskiego i okolice Pałacu Kultury były wypełnione przez uczestników marszu. Na początku przemówili liderzy ruchu narodowego oraz organizatorzy akcji. Przed rozpoczęciem pochodu część uczestników odpaliła race, raz po raz było słychać wybuchające petardy.

Tłum skandował: “Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, “Czołem wielkiej Polsce”, “Polska wolna od islamu”, “Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela wolność nam zabiera”, “Spieszmy się rozliczać komunistów…”.

Wielu zgromadzonych miało biało-czerwone flagi, szaliki lub opaski. Były też flagi z Falangą i Mieczykiem Chrobrego. Na czele Marszu ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów. Według służb porządkowych w manifestacji wzięło udział co najmniej 35 tys. osób, według organizatorów nawet 100 tys.

.tvn24.plW tym roku nie doszło do żadnych poważnych incydentów w związku z marszem.

“Manifestacja przebiegła spokojnie. Jedynym zastrzeżeniem była duża ilość materiałów pirotechnicznych, które zrzucano m.in. na wyłączoną z ruchu Wisłostradę. Nie mamy jak do tej pory sygnałów o żadnych osobach poszkodowanych czy rannych.” – powiedziała Ewa Gawor, dyrektor stołecznego Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.