Obecnie w Indiach procent hindusów spadł poniżej 80, w siłę rosną muzułmanie

100

Wyznawcy hinduizmu stanowią mniej niż 80 % populacji, natomiast muzułmanów wciąż przybywa. Jest to pierwszy taki przypadek od czasu uzyskania przez Indie niepodległości w 1947 r. Indyjscy politycy proponują już budzące kontrowersje pomysły na powstrzymanie tego trendu.

Statystyki wskazują, że w 2011 r. w liczącym wtedy ponad 1,2 miliarda społeczeństwie indyjskim odsetek hindusów spadł do 79,8 %. Natomiast 10 lat temu stanowili oni prawie 81 % ludności. Liczba islamistów wzrosła z 13,4 % w 2001 r. do 14,2 % 10 lat później. Na przestrzeni tych lat jest to jedyna grupa religijna, która odnotowała wzrost liczby wyznawców. Odsetek chrześcijan nie uległ w tym czasie zmianie, jest ich stale 2,3 %.

Hinduistyczna Indyjska Partia Ludowa (BJP) pod przywództwem premiera Indii Narendry Modiego wyraża głębokie zaniepokojenie wzrostem liczby muzułmanów w kraju. Jej członkowie mają też kontrowersyjne pomysły, które ich zdaniem zwalczą tą tendencję. Deputowany partii BJP Sakshi Maharaj jst zdania, że hinduski powinny rodzić czworo dzieci, aby hinduizm nadal był religią dominującą w Indiach.