Odwołaj się od niesłusznie nałożonego na Ciebie mandatu

1345

Jest niewiele sytuacji tak denerwujących jak ta, kiedy wracasz do swojego samochodu, motocyklu, czy ciężarówki i znajdujesz za wycieraczką swojego auta, mandat za złe parkowanie albo blokadę na kołach. No chyba, że pojazd został już zabrany na lawecie.

W owym artykule znajduje się podsumowanie informacji dotyczących parkowania. Jak wygrać odszkodowanie? Jak rozwiązać problemy związane z parkowaniem? Jak odwołać się od mandatu za złe parkowanie?

CZY WARTO SIĘ ODWOŁAĆ?

Jeżeli opłacisz swój mandat w przeciągu 14 dni, masz możliwość opłaty jedynie połowy nałożonej na Ciebie kary. W przypadku, gdy Twoje odwołanie zostanie negatywnie rozpatrzone, wciąż masz szanse na opłatę tej samej kwoty przed upłynięciem 14 dni od momentu odrzucenia wniosku.

shutterstock_odwołanie od mandatuWięc, dlaczego nie spróbować? Warto, abyś na bieżąco śledził czy Twoja apelacja została dostarczona do urzędu i czy jest w trakcie rozpatrywania.

ZBIERANIE DOWODÓW

Nie marnuj czasu na zebranie, najbardziej istotnych i wiarygodnych dowodów świadczących o niesłusznie nałożonym na Ciebie mandacie. Im więcej ich zbierzesz, tym większe masz szanse na powodzenie Twojej apelacji. Zdjęcia, świadkowie, ustalenie dokładnego miejsca i godziny czy potwierdzenie opłaty biletu parkingowego.

Jeśli na miejscu postojowym nie ma Twojego samochodu, sprawdź czy nie został skradziony kontaktując się z policją lub właścicielem parkingu. Jeśli nie, skontaktuj się z serwisem TRACE, który zajmuje się całodobowym lokalizowaniem samochodów w Londynie pod numerem telefonu 0845 206 86 02.

Zrób zdjęcia

Jeżeli jest to możliwe, warto zrobić zdjęcia miejsca, w którym otrzymało się mandat, jest to konieczne podczas przedstawienia swoich argumentów. Nie przejmuj się jakością zdjęć! Ważne jest, aby zdjęcie odzwierciedlało fotografowaną sytuację. Przy zbieraniu dowodów warto mieć również na uwadze dodatkowo:shutterstock_zrób zdjęcie

  • Znaki drogowe pionowe – jakiekolwiek słabo widoczne znaki, jak na przykład zakaz parkowania, czy parking tylko dla mieszkańców.
  • Znaki drogowe poziome – niewyraźne oznaczenia na drodze lub żółte/czerwone linie.
  • Brak znaków/oznaczeń – teren, na którym powinny znajdować się znaki pionowe lub poziome, ale ich nie ma.
  • Posiadany samochód – jeżeli spór dotyczy domniemanego miejsca zaparkowania samochodu, to należy sfotografować samochód i bezpośrednią okolicę.
  • Parkometr – w przypadku, gdy zostawiło się samochód na płatnym parkingu, to powinno się zachować bilet parkingowy lub zrobić zdjęcie parkometru, jeżeli wciąż pokazuje czas wygaśnięcia biletu.

Przygotowanie dokumentów

Jakakolwiek dokumentacja dowodowa, która potwierdza wersję wydarzeń, może okazać się bardzo przydatna. Zalicza się do niej:

  • Dowód potwierdzający łagodzące okoliczności

Należy zachowywać wszystkie istotne dokumenty jak na przykład takie, które potwierdzają wyjazd na wakacje, certyfikat zgonu, w przypadku śmierci kogoś bliskiego. Pełną listę okoliczności łagodzących można znaleźć na tej stronie.

  • Numer akt sprawy (ang. Crime reference number)

W przypadku, gdy pojazd został skradziony jako dowód traktuje się numer akt sprawy i wszelką korespondencje od policji.

  • Zeznania świadków

Jeżeli znajdzie się osoba, która będzie mogła potwierdzić przedstawioną wersję wydarzeń, to należy poprosić o jej dane kontaktowe i podpisanie oświadczenia. Na przykład, kiedy znaki były niewidoczne lub zajmowano się pakowaniem lub rozpakowywaniem przedmiotów i nie złamało się przepisów.

  • Kopie zapasowe wszelkiej korespondencji

Odwołania od mandatu może dłużyć się w nieskończoność, dlatego warto zachować całą dokumentację dotyczącą tej sprawy oraz pilnować terminów – poprzez kontakt z odpowiednim do tego urzędem.

Należy uważać na mandaty, które przychodzą pocztą

Zgodnie z przepisami z 2008 roku można otrzymać mandat dostarczony drogą pocztową, jeżeli wykroczenie zostało zarejestrowane na kamerze. Obowiązuje to w Anglii i Walii. W tym przypadku zbieranie dowodów jest bardzo trudne, ponieważ do zdarzenia doszło parę dni wcześniej. Jedyną dobrą stroną otrzymania mandatu drogą pocztową, jest to, że ma się 21 dni by zapłacić połowę kwoty.

CO NALEŻY ZROBIĆ, JEŚLI SAMOCHÓD ZOSTAŁ ODHOLOWANY LUB UNIERUCHOMIONY BLOKADĄ

Pojazd może zostać odholowany lub unieruchomiony blokadą za każde wykroczenie zasługujące na mandat. Nie ma żadnych wytycznych odnośnie konsekwencji, jakie dane wykroczenie pociąga. Wszystko zależy od osób wystawiających mandat.

odwołanie od mandatuPrzed założeniem, że samochód został odholowany, należy upewnić się, że nie został skradziony. W części o zbieraniu dowodów, zostało napisane jak można to zrobić.

Nie zwlekaj

Niezależnie od tego, czy posiadany pojazd został odholowany, czy unieruchomiony należy zapłacić, by go odzyskać. W tym przypadku, nie jest to równoznaczne z przyznaniem się do winny i wciąż można się odwołać od nałożonego mandatu. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie zdejmować blokady z kół, ponieważ jest to traktowane jako przestępstwo.

Jeżeli pojazd został odholowany, to za każdy dzień, kiedy się go nie odbierze koszty odzyskania go rosną i po dłuższym czasie może on zostać nawet zniszczony na rachunek właściciela.

Przy odebraniu pojazdu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracji i rachunek za media z potwierdzeniem adresu zamieszkania.

JAK ODWOŁAĆ SIĘ OD NAŁOŻONEGO NA CIEBIE MANDATU

Każdy ma prawo do odwołania się od nałożonego mandatu jeżeli uważa się, że został on wystawiony niesłusznie, albo do wykroczenia doszło ze względu na szczególne okoliczności.

Opłaciłeś mandat? Twoje szanse są niewielkie na anulowanie mandatu i zwrot pieniędzy

Opłacenie mandatu jest równoznaczne z przyznaniem się do wykroczenia. Jednak, w przypadku, gdy posiadany pojazd został unieruchomiony lub odholowany, to trzeba wpierw zapłacić by go odzyskać i następnie złożyć odwołanie.

Odwołanie może potrwać parę miesięcy

Ile zajmie odwołanie zależy od tego kto wypisał mandat. Mogą być trzy stopnie odwołania się: nieformalna, formalna i w przypadku, gdy wszystko zawiedzie, można odwołać się do niezależnego arbitra.

Większość osób nie ma nic do stracenia przy pierwszym odwołaniu się

Osoby, które odwołają się nieformalnie w ciągu 2 tygodni od otrzymania mandatu i przegrają, to wciąż mają dwa tygodnie na zapłacenie połowy kwoty mandatu od otrzymania decyzji. Nie jest to jednak gwarantowane.

Należy trzymać się wyznaczonego terminu

Jeżeli nie będzie się trzymać wyznaczonego terminu, to można przegrać na wstępie. Nie należy przejmować się, że rada, policja albo arbiter szybko nie odpowiedzą. Ramy czasowe, których jest się zobowiązanym przestrzegać rozpoczynają się od momentu otrzymania odpowiedzi.

Przekaż pełną dokumentacje dowodową przy każdym odwołaniu

Upewnij się przy każdej apelacji, czy złożyłeś pełną dokumentację. Przy ponownym rozpatrzeniu zawsze będzie zajmowała się, tym nowa osoba, która nie ma pojęcia o wcześniej dostarczonych dowodach.

CO ZROBIĆ, GDY NIE JEST SIĘ W STANIE OPLACIĆ MANDATU

Brak opłaty mandatu traktowane jest jako dług wobec sądu. Informacja o nim nie będzie miała wpływu na zdolność kredytową, ponieważ wyrok nie został wydany przez sąd cywilny.

W przypadku, gdy posiadany pojazd został odholowany i nie posiada się pieniędzy, żeby go odzyskać, to należy negocjować. Teoretycznie nic nie można poradzić w tej sytuacji i pojazd zostanie ewentualnie zniszczony, na Twój koszt, ale zdarzają się dobrzy urzędnicy, którzy mogą pomóc. Jeżeli tak się nie stanie, to należy pilnie skontaktować się z Citizens Advice.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem z cyklu “Odwołaj się od mandatu” w którym zaprezentujemy krok po kroku jak odwołać się od niesłusznie nałożonego na Ciebie mandatu.