Rio de Janeiro, hasłem “Witajcie w piekle” wita turystów

46

Brazylijskie służby mundurowe i ratunkowe przedstawiły podróżnym przybywającym do Rio, tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi 2016 wiadomość: “Witajcie w piekle”.

Zdjęcie, które zostało udostępniane na różnych platformach społecznościowych, wzbudza wiele niepokoju odnośnie gotowości Brazylii do organizacji igrzysk olimpijskich. Sytuacja jest i tak trudna ze względu na trwające kłopoty z wirusem Zíka, który nęka ten kraj.

“Policja i strażacy nie otrzymują zapłaty, ktokolwiek przybędzie do Rio de Janeiro nie będzie bezpieczny” – napisano na transparencie widniejącym na zdjęciu. Inny napis widniejący na lotnisku, mówi – “Witajcie, nie mamy szpitali!”

W poniedziałek odbył się protest na którym około 300 policjantów protestowało z powodu niewypłaconych płac i niezadowalających warunków pracy. Niektórzy z zebranych twierdzili, że nie otrzymali odpowiedniego sprzętu do swojej pracy – benzyny do samochodów i brakuje im nawet najbardziej niezbędnych środków higieny. Jeden z obecnych policjantów wyznał AFP, że nie otrzymał wypłaty od co najmniej pięciu miesięcy.

“Na posterunkach nie mamy papieru, czy atramentu do drukarek, nie ma nikogo, kto mógłby przyjść, aby posprzątać. Niektóre posterunki nie mają nawet bieżącej wody, a toalety nie działają” – powiedział AFP oficer zidentyfikowany jako Andre, członek elitarnej jednostki policji -“Członkowie społeczeństwa przynieść papier toaletowy do nas.”

Policja twierdzi, że brak dostępu do potrzebnego sprzętu, może spowodować poważne konsekwencje podczas sierpniowej Olimpiady, która powinna przyciągnąć ponad pół miliona turystów zagranicznych.

Wiele obaw policji o bezpieczeństwo wzbudził ostatni atak na największy szpital w Rio, znajdujący się w pobliżu stadionu olimpijskiego. Ponad 20 uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do szpitala 20 czerwca, prawdopodobnie w celu uwolnienia przetrzymywanego tam bossa narkotykowego. W trakcie zajścia jedna osoba została zabita, a dwie ranne. Policja nie była w stanie dotrzeć ze wsparciem, ponieważ nie mają do swojej dyspozycji helikoptera.

Urzędnicy w Rio ogłosili stan pogotowia w finansach publicznych, na początku czerwca, w nadziei, że otrzymają dofinansowanie w obliczu niedoboru finansowego kraju. Jednak gubernator Francisco Dornelles mówi, że należy wpierw poczekać na otrzymanie 2,9 mld reali (£ 657m), o które wcześniej proszono.

“Jestem optymistycznie nastawiony do igrzysk, ale muszę być realistą” – powiedział Dornelles O Globo – “Jeżeli pewne kroki nie zostaną podjęte olimpiada może być dużą porażką”.