26-letnia Qandeel Baloch, a właściwie Fauzia Azeem, została zamordowana przez jednego ze swoich dwóch braci. Dziewczyna zyskała rozgłos, dzięki zamieszczeniu sugestywnych i szczerych zdjęć, komentarzy i filmów wideo w social media. Niedawno Baloch wywołała kontrowersje, zamieszczając zdjęcie, na którym jest z muzułmańskim duchownym.

Pakistańskie media podały, że ojciec Qandeel Baloch, po tym jak została zabita przez swojego brata, otwarcie powiedział, że popierał swoją córkę.

“Wspierała nas wszystkich, w tym mojego syna, który ją zabił” – powiedział Mohammad Azeem dziennikarzom.

Brat Baloch, Waseem Azeem wyznał, że odurzył siostrę narkotykami i ją udusił, ponieważ “zhańbiła rodzinę”.

Śmierć dziewczyny, która została pochowana w niedzielę, wywołała debatę nad “honorowymi zabójstwami”. Odnośnie tego, co można uznać za akceptowalne zachowanie dla pakistańskich kobiet w sieci, a co nie.

Qandeel Baloch, która była również modelką i aktorką, została zabita w swoim rodzinnym domu w Multan, w sobotę. Jej 25-letni brat Waseem został aresztowany następnego dnia od zabójstwa i przyznał się do zbrodni. Powiedział, że postanowił ją zabić po tym jak opublikowała swoje zdjęcie z muzułmańskim duchownym, które zostało szeroko rozprzestrzenione w internecie.

Pogrzeb Qandeel Baloch odbył się niedaleko jej domu rodzinnego w Dera Ghazi Khan, około 130km od Multan. Media donoszą, że zjawiły się tysiące osób, by wziąć udział w pożegnaniu, w tym obrońcy praw człowieka.

Pakistańskie media podały, ze rodzice Baloch oskarżyli na policji swoich synów, jednego o dokonanie zabójstwa Qandeel, zaś drugiego o współudział w morderstwie. Pan Azeem powiedział, że jego synowie byli niezadowoleni z “osiągnięć” siostry i zwrócili się przeciwko niej, pomimo tego, że zawsze mogli liczyć na jej wsparcie. Mieszkańcy wioski, w której mieszkała, również potępili jej zabójstwo.