Panama Papers zostały udostępnione w internecie

11

W poniedziałek wieczorem Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) udostępniło w internecie dokumenty Panama Papers, zawierające informacje o 200 tys. firm, funduszy i fundacji w 21 rajach podatkowych.

Publikacje mają formę baz dany z możliwością łatwego przeszukiwania. ICIJ informuje, iż nie zamierza sugerować, że którekolwiek z osób, firm lub innych podmiotów zawartych w bazie ICIJ złamały prawo lub działały niestosownie.

Baza danych jest prawdopodobnie największym zbiorem informacji o firmach offshore, jaki został kiedykolwiek opublikowany. Zestawienie obejmuje m.in.: nazwy spółek, nazwiska dyrektorów, akcjonariuszy oraz beneficjentów firm z rajów podatkowych, jak również ich adresy oraz dane pośredników. W kategorii „powiązane z Polską” znajduje się 161 firm offshore, 146 osób zaangażowanych w firmy offshore, 17 pośredników i 136 adresów.

W sumie Panama Papers to 11,5 mln dokumentów obejmujących okres od 1977 do początku 2016 roku. Kancelaria prawna Mossack Fonseca potwierdziła, że dokumenty, które wyciekły są autentyczne.

Biura Mossack Fonseca na całym świecie kupowały istniejące tylko na papierze firmy – krzaki. Za bardzo niewielkie kwoty klienci panamskiej kancelarii nabywali takie firmy. Za dopłatą Mossack Fonseca wyposażała taką firmę w fikcyjny zarząd i na prośbę klienta ukrywała informacje o prawdziwym właścicielu akcji takiej firmy.

Panamska kancelaria założyła, sprzedała i zarządzała dziesiątkami tysięcy takich firm, a dokumenty, które wyciekły, szczegółowo pokazują, jak kancelaria uczestniczy w łamaniu sankcji i pomaga w unikaniu płacenia podatków i praniu brudnych pieniędzy.

Kancelaria zastrzega, że samo tworzenie firm offshore nie jest nielegalne i nie jest dowodem, iż dopuściła się ona złamania prawa.

W wyniku ujawnienia dokumentów w wielu krajach świata wszczęto dochodzenia. Polskie wątki w aferze Panama Papers bada specjalny zespół prokuratorów, Prokuratury Krajowej w Warszawie, powołany 28 kwietnia przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. W jego składzie znajdują się także funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przedstawiciele kontroli skarbowej i resortu finansów. Śledztwo dotyczy uchylenia od opodatkowania i niezłożenie deklaracji podatkowych przez obywateli polskich korzystających z działalności firm offshore.