Pierwsze posiedzenie Sejmu. Nowym marszałkiem zostaje Marek Kuchciński

68

W Sejmie zapadły dzisiaj kluczowe decyzje. W nowym parlamencie nie zobaczymy ok. połowy posłów i senatorów mijającej kadencji.

 

Tym, którzy nie uzyskali poparcia wyborców, przysługują odprawy – ich łączna wartość to ok. 8 milionów złotych. Posłom i senatorom, którzy z końcem mijającej kadencji stracą swoje mandaty, przysługiwać będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami odprawa parlamentarna w wysokości trzech miesięcznych uposażeń, czyli ok. 30 tys. zł brutto.

Obrady Sejmu rozpoczęły się o godzinie 13.00. Posiedzenie otworzył prezydent Andrzej Duda. Posłowie odśpiewali “Mazurka Dąbrowskiego”.

andrzej-dudaNa początku głos zabrał prezydent:

W pierwszej kolejności słowa podziękowania skieruję do wyborców. Dla tych, którzy poszli do wyborów i Państwa wybrali. Wszyscy przecież wiemy i czujemy, że wybory są najważniejszym elementem demokracji. Demokracja pokazała swoją siłę i swoją istotę i dla mnie, jako dla prezydenta, jest to radość.”

Cieszy mnie to, że jest wielu nowych posłów. Że jest wielu młodych posłów. Spotkanie się młodzieńczego zapału z doświadczeniem życiowym i politycznym może dać doskonałe efekty.”

„Polacy oczekują tego, że będą się czuli bezpiecznie i będzie żyło im się lepiej. Wielu młodych ludzi wyjeżdża dlatego, że nie znajduje w naszym kraju swojej szansy. To trzeba naprawić. Obywatele muszą być wysłuchani. Apeluję o to, by uwzględniane były propozycje obywateli.”

„Chciałbym być blisko pracy sejmowej, dlatego podjąłem decyzję, że korzystając z sejmowego gabinetu prezydenta będziemy prowadzili dyżury prezydenckie.

Po przemówieniu nastąpiło ślubowanie parlamentarzystów. Przeprowadzili je Paweł Szefernaker oraz Arkadiusz Marchewka.

Następnie Ewa Kopacz złożyła dymisję swojego rządu. Ustępująca premier wyliczyła sukcesy swojego gabinetu. Wspomniała m.in o autostradach, orlikach oraz spadku poziomu bezrobocia.

kopacz

„Demokracja na tym właśnie polega, że władza ulega zmianie. Szanujemy wynik wyborów.

“Życzę Wam powodzenia. Od Was będzie zależał sukces Polski i Polaków. Życzę Wam, żebyście zrobili wszystko lepiej niż PO. Ale ostrzegam: nie będzie Wam łatwo. Wiem, że my mieliśmy łatwiej, bo porównywaliśmy się z waszymi osiągnięciami z lat 2005 -2007.”

“Do życzeń dołączam przestrogę. Będziecie mieli realną opozycję. Nie przegapimy żadnego kłamstwa. Zapamiętaliśmy każdą Waszą obietnicę i z każdego słowa Was rozliczymy. Patrzę z całą sympatią na Antoniego Macierewicza i powiem jedno: na pewno nie jest to Jarosław Gowin.”

“Jeśli spróbujecie zniszczyć to, co zbudowaliśmy przez 25 lat, to zrobimy wszystko, by Was powstrzymać. Nie uda Wam się zniszczyć naszej demokracji po cichu. Pamiętajcie: każda władza przemija.” – powiedziała Ewa Kopacz.

Marszałek senior Kornel Morawiecki zarządził przerwę w posiedzeniu Sejmu do godz. 16.15. W tym czasie kluby zgłaszały kandydatury na marszałka Sejmu. Został nim Marek Kuchciński. Zwyciężył w stosunku głosów 409:42. Kuchciński zapowiedział, że będzie szanował wszystkie kluby parlamentarne oraz bronił wolności wypowiedzi. Dodał również, że zamierza aktywnie współpracować z prezydentem.