Polacy ocalili dwie tonące nastolatki w brytyjskim porcie Heysham

245

Polscy oficerowie Stena Precision, statku z floty Stena Line uratowali dwie tonące nastolatki. Statek kursuje na trasie Belfast-Heysham. Dzięki ich szybkiej reakcji udało się ocalić życie dwóm Brytyjkom.

Nastolatki zostały najprawdopodobniej porwane przez prąd morski z plaży w Heysham. Jedną z nich przypadkowo zauważył w wodzie oficer Stena Precision Rafał Soja, w trakcie gdy statek podchodził do portu w Heysham. Natychmiast poinformował oficerów prowadzących prom o człowieku za burtą, a dowódca statku zaalarmował kapitana portu.

Cała akcja ratunkowa poszła sprawnie, ponieważ akurat za Stena Precision do portu podchodziła mała łódź o nazwie “JML LET”. Ocalona dziewczyna przebywała w wodzie kilka godzin, nie mogąc wrócić na brzeg. Poinformowała ratowników, że jej przyjaciółka została także porwana przez prąd. Druga z dziewcząt znajdowała się dużo dalej wzdłuż plaży w Heysham.

Wojciech Haptar, kapitan Stena Precision, powiedział: „Chciałbym wyrazić uznanie dla sprawnego działania oficera Rafała Soji. Nawet o tej porze roku, już godzina spędzona w wodzie to niebezpiecznie długi czas, nie mówiąc już o tym, że sprawa dotyczyła nastolatek, więc tu każda chwila była kluczowa. Cieszymy się, że udało nam się przyczynić do sukcesu tej operacji i chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim członkom załogi biorących udział w akcji ratunkowej. Z tego, co wiem, obie dziewczyny są w szpitalu. Życzymy im szybkiego powrotu do zdrowia. Byliśmy na pewno w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Nie mam wątpliwości, że to dzięki czujności i doświadczeniu naszej załogi udało się uniknąć tragedii.”