Polacy przez 5 lat przetrzymywali i zmuszali swojego rodaka do niewolniczej pracy

167

Trzech Polaków zostanie oskarżonych przed sądem za przetrzymywanie i zmuszanie do pracy mężczyzny. Rozalia S. (ur 04.01.1968), Roksana S. (ur 10.06.1989) i Damian S. (ur 11.05.1984), mieszkający w Bolton, są oskarżeni o celowe zorganizowanie i ułatwienie przybycia mężczyźnie do Wielkiej Brytanii, tylko po to, by po przyjeździe wykorzystać go do niewolniczej pracy.

Polak, który zaufał swoim rodakom, był przetrzymywany siłą od 23 września 2010 roku do 6 czerwca bieżącego roku. Jak wynika z dochodzenia przez funkcjonariuszy Bolton Organised Crime and Child Sexual Exploitation Unit, człowiek został zachęcony do przyjazdu przez swoich rodaków, którzy obiecali mu pomoc w znalezieniu pracy. Emigranci nie przyznają się do winy. Ich proces rozpocznie się 26 czerwca.

Inspektor Charlotte Cadden, powiedziała: „W wyniku prowadzonego dochodzenia, podejrzane są trzy osoby o przestępstwa związane z handlem ludźmi. Dopóki sprawa nie zostanie rozwiązana, nie można dokonywać żadnych dalszych komentarzy, trzeba uszanować trwający proces sądowy. Jednak chcę podkreślić, że dokładnie zbadamy wszystkie doniesienia i poszlaki dotyczące handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa w Bolton. Walka z tym problemem, tu w Bolton, jest dla nas absolutnym priorytetem i namawiam każdego, kto ma informacje na ten temat, aby zgłosił się do nas.”

Jak wynika ze statystyk brytyjskiej Krajowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) wciąż wzrasta liczba ofiar handlu ludźmi, wykorzystywanych do pracy bądź seksualnie. W 2013 roku liczba ofiar wynosiła ok. 2700 osób, jest to wzrost w porównaniu do roku poprzedniego o 22 %. Polacy są wykorzystywani przede wszystkim do pracy w rolnictwie, budownictwie, fabrykach i myjniach samochodów.

Liczba ofiar według krajów:
Rumunia – 307,
Polska – 239,
Wielka Brytania – 193,
Albania – 192,
Nigeria – 158,
Słowacja – 143,
Wietnam – 138,
Węgry – 136,
Litwa – 104,
Tajlandia – 89.