Polacy w UK mają prawo do zwrotu kosztów leczenia

208

Zgodnie z dyrektywą unijną z dnia 23 października 2013 o leczeniu transgranicznym, osoby mieszkające na stałe w Anglii – zarówno dorośli jak i dzieci, mające prawo do bezpłatnego leczenia w ramach NHS – mają również takie samo prawo do korzystania ze świadczeń w innych krajach należących do Unii Europejskiej, tzn. otrzymania zwrotu kosztów za leczenie np. w Polsce.

W przypadku leczenia, które nie posiada według NHS miana specjalistycznego, nie ma konieczności informowania NHS o planowanym podjęciu leczenia poza granicami Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że jak najbardziej każdy ma prawo do tego, aby udać się na dane leczenie do Polski.

Karta EHIC w czasie wakacji daje przede wszystkim gwarancję, że w przypadku sytuacji awaryjnej nie będziemy pozostawieni bez pomocy. Upoważnia ona do korzystania z darmowych lub częściowo refundowanych usług medycznych w kraju, w którym aktualnie przebywamy. W przeciwieństwie do EHIC, leczenie refundowane przez NHS może być wcześniej dobrze przemyślane i szczegółowo zaplanowane, a następnie wykonane w wybranych przez pacjentów prywatnych klinikach.

Jeżeli posiadamy ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii (na przykład poprzez zatrudnienie i odprowadzenie składek) możemy być pewni, że zwrot pieniędzy z NHS za leczenie za granicą jest wciąż możliwy. Istotne jest jednak przedstawienie konkretnych dokumentów, faktur i paragonów, w czym pomagają odpowiednie firmy.

Czas oczekiwania na leczenie w Wielkiej Brytanii zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W Polsce ten okres jest dużo krótszy