Ala Meeson, Jeremy Meeson, Maria Golasowska, Alexander Galloway, Joanna Meeson, dr James Bland, Maria Bland, Anita Meeson-Kielanowska, Antoni Daszewski, Caroline Daszewska, Aleksander Wróbel, Artur Bildziuk Fot. Bogumiła Kuryło
Zamieszkała obecnie w Anglii rodzina Jana Kazimierza Antoniego Daszewskiego, z okazji 101 rocznicy urodzin oraz 75 rocznicy śmierci, zorganizowała rocznicową Mszę Świętą w kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli na Hammersmith w Londynie.

Cała uroczystość miała charakter typowo rodzinny, jednakże organizator Antoni Daszewski serdecznie zaprosił wszystkich chętnych do uczestnictwa w jubileuszowej Mszy Świętej.

Urzekające nabożeństwo sprawowane w języku łacińskim pod przewodnictwem prałata dr. Władysława Wyszowadzkiego, kapelana Stowarzyszenia Polskich Kawalerów Maltańskich  w Anglii było dla wszystkich obecnych gości wzruszającym przeżyciem upamiętniającym losy polskich lotników.

“Cieszę się, że mogliśmy tak godnie upamiętnić 75 rocznicę śmierci mojego kuzyna Kapitana Jana Kazimierza Daszewskiego i odpowiednio uczcić tego bohatera i wszystkich pilotów Dywizjonu 303. Zawdzięczam w dużej mierze dostojność tej uroczystości Prałatowi Władysławowi Wyszowadzkiemu, który tak pięknie celebrował Mszę Świętą i wygłosił obszerną mowę o Kapitanie Daszewskim, podnoszącą na duchu. Musimy zawsze pamiętać o polskich pilotach, którzy za Naszą wolność oddali swoje życie.” – podkreślił Antoni Daszewski w rozmowie z portalem Naszawyspa.com.

Po zakończonej liturgii, zaproszeni goście udali się do Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego na Hammersmith, w Londynie na zaplanowany obiad. Uroczystość oraz obiad uświetnili swoją obecnością goście: Ala Meeson, Jeremy Meeson, Maria Golasowska (Koordynator produkcji filmowej “Dywizjonu 303”), Alexander Galloway, Joanna Meeson,
dr James Bland, Anita Meeson-Kielanowska, Antoni Daszewski, Caroline Daszewska, Aleksander Wróbel, Artur Bildziuk (Prezes – Związku Lotników Polskich UK), Marek Stella Sawicki (założyciel Stowarzyszenia Dziedzictwa Polskiego – Polish Heritage Society) oraz Konsul Generalny RP w Londynie Krzysztof Grzelczyk.

Polskie Dywizjony 302 oraz 303, swoimi zwycięstwami w walkach powietrznych zyskały sobie światową sławę. Rezultatem zyskania przewagi lotniczej bohaterskich lotników było odwołanie niemieckiej inwazji przez Hitlera. Bitwa o Wielką Brytanię była jedną z przełomowych bitew w czasie II Wojny Światowej. Ważność udziału polskich dywizjonów wyraził Winston Churchil mówiąc: „Nigdy w dziejach ludzkich zmagań, tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.

Słowa te wiele znaczą dla Nas Polaków oraz dla rodzin bohaterskich lotników. Myśl o dywizjonie 303 wzbudza w Nas niesamowitą dumę. Idealnie wpasowują się w definicję bohaterów, ponieważ walczyli nie z rozkazu, ale pragnienia pokonania zła jakim były wówczas nazistowskie Niemcy. Zrobili absolutnie wszystko, aby pomóc we wspólnej walce. To były czasy ludzi honoru, odwagi, męstwa, poświęcenia oraz nieludzkiego cierpienia.

Jesteśmy winni pamiętać i oddawać honory wszystkim osobom uczestniczącym w tak trudnych momentach, którzy oddali za kraj wszystko co najcenniejsze. Tak ważne staje się uświadamianie Polakom jak wielką ofiarę ponieśli Nasi przodkowie, którzy 75 lat temu mając całe życie przed sobą nie wahali się aby walczyć o niepodległość. Wydarzenia te oraz towarzyszące II Wojnie Światowej stają się zobowiązaniem do budowania silnej Polski. Polski silnej moralnie, mającej silną tożsamość narodową.

To właśnie, dzięki współpracy produkcji filmu “Dywizjon 303” z rodziną Jana Kazimierza Antoniego Daszewskiego stajemy się bliżsi bohaterom, z którymi tak wielu z Nas pragnie się utożsamić i oddać im hołd. Poznanie historii rodziny Daszewskiego, drogi życiowej Jana Kazimierza Antoniego Daszewskiego, doświadczenie emocji tamtych wydarzeń daje możliwość kształtowania postaw społecznych i systemu wartości.

Budując lepszą przyszłość dla Polski, dla Polonii rozsianej na całym świecie, nie zapominajmy o przeszłości i upamiętniajmy tych, którzy dla niej złożyli ofiarę swojego życia.

 

Zapraszamy do odwiedzenia fanpage na Facebooku powiązanego z produkcją filmu Film “Dywizjon 303” – “Squadron 303” Movie:

oraz relacji ze spotkania Aleksandra Wróbla z Anną Rączkowską z portalu Londynek.Net:

http://londynek.net/czytelnia/Dywizjon 303

Powiązane artykuły: