Pomnik lotników polskich

165

Polish War Memorial to pomnik usytuowany w zachodnim Londynie, wzniesiony by uczcić pamięć polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej. Wzniesiony
z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Association, zaś odsłonięty w 1948r. koło bazy RAF Northolt. Zaprojektowany został przez Mieczysława Lubelskiego i wykonany
w wapieniu, zwieńczony orłem odlanym z brązu.

London_MMBW roku 1996 monument został poddany renowacji oraz rekonstrukcji, szczególne znaczenie miało odnalezienie się na tablicy nazwisk 800 poległych lotników, których zabrakło podczas pierwszego jego odsłonięcia w roku 1948.

Polskie lotnictwo pomimo swej niewielkiej liczebności wzniosło znaczący wkład  w pokonanie Niemców w Bitwie o Wielką Brytanię. Polscy lotnicy zestrzelili łącznie około 203 niemieckie samoloty, tracąc 40 poległych (32 lotników myśliwskich i 8 bombowych). Dowódca Dywizjony 303 por. Witold Urbanowicz był najskuteczniejszym polskim pilotem myśliwskim w Bitwie o Wielką Brytanię, który zestrzelił 15 samolotów niemieckich.

Powojenna analiza strat lotnictwa niemieckiego ujawniła wiele rozbieżności pomiędzy liczbą zwycięstw powietrznych zgłoszonych przez lotników polskich a faktycznymi stratami poniesionymi przez lotnictwo niemieckie. To samo odnosi się również do lotników brytyjskich. Dlatego, nawet po przyjęciu niższych niż uznane w czasie wojny ilości zwycięstw powietrznych, Dywizjon 303 wciąż pozostaje na czołowym miejscu wśród dywizjonów RAF (Royal Air Force) pod względem skuteczności.

Udział polskich lotników w Bitwie o Wielką Brytanię przyniósł im szacunek ich brytyjskich towarzyszy broni, a o ich nie raz zapomnianej pamięci należy przypominać w obecnych czasach.

Pomnik lotników polskich jest jednym z głównych miejsc obchodów kolejnych rocznic bitwy
o Anglię, gdzie tłumnie przybywają liczne grona rodaków oraz obywateli innych krajów.

Wyświetl listę poległych w formacie PDF