Powłoki hydrofobowe – zastosowanie przez firmy oraz w życiu codziennym.

50

„Hydrofobowość” można przetłumaczyć jako strach przed wodą i jest to dość trafne określenie. Jest to całkowicie innowacyjne podejście do imnpregnacji, ponieważ powoduje, że woda, a także zabrudzenia są niejako odpychane od powierzchni zaimpregnowanej. Nanoimpregnaty nie blokują wymiany cieplnej i przepuszczają powietrze, co jest niezwykle istotne chociażby w obuwiu sportowym. 

Nanoimpregant jest bezbarwny, nie zmienia faktury materiału ani go nie niszczy, a co najważniejsze jest przyjazny dla środowiska i całkowicie bezpieczny dla organizmów żywych. Jest niezwykle uniwersalny, można go stosować niemalże na każdą powierzchnię: skórę zamszową, licową, nubuk, welur, materiały syntetyczne i naturalne. Powłoki hydrofobowe mają zastosowanie w budownictwie, gdzie impregnuje się drewno, szkło czy panele fotowoltaiczne. Obecnie producenci samochodów zaczęli używać lakierów z nanoimpregnatami, dzięki czemu lakier nie tylko się nie niszczy, nie brudzi się tak szybko, ale również ułatwia czyszczenie.

Do czego mogą być wykorzystane nanocząstki?
Tutaj trzeba zaznaczyć, że nanotechnologia jest cały czas rozwijającą się nauką, dlatego większość zastosowań jest wciąż badana. Można jednak już teraz podać kilka przykładów na wykorzystanie nanotechnologii.

Nanorurki, czyli struktury zbudowane z grafenu, które mogą służyć do budowy skomplikowanych, miniaturowych układów cyfrowych

Nanokapsułki pozwalają na aplikację leku tylko w chore komórki. Prace nad nanokapsułkami leczącymi nowotwory są prowadzone w Polsce.

Nanoroboty, z którymi nadzieję wiążą również onkolodzy. Robot miałby wychwytywać komórki nowotworowe i automatycznie je usuwać.

Nanomateriały, nanotworzywa – dzięki nanocząstkom można wytworzyć materiał o ściśle określonych właściwościach i wytrzymałości. W przemyśle spożywczym na przykład są wykorzystywane do produkcji opakowań, dzięki czemu produkty w nie zapakowane pozostają dłużej świeże.

Nanopowłoki – Najpopularniejszą z nich jest nanosrebro, którego najważniejszą cechą jest zabijanie bakterii. Jak powszechnie wiadomo, nieprzyjemny zapach ludzkiego potu jest związany właśnie z bakteriami, a dzięki dezodorantom z nanosrebrem, lub tkaninom nim zaimpregnowanych, nawet po dużym wysiłku nie będziemy „brzydko pachnieć”.Do nanopowłok należy również zaliczyć powłoki hydrofobowe. 

Popularne produkty z zastosowaniem hydrofobowym:

Impregnaty do tekstyliów – Impregnat do odzieży, dywanów i materiałów chłonnych! Takich jak: Spodnie, bluzki, bluzy, plecaki i inne tkaniny, które chłoną wodę. Zaimpregnowana odzież staje się odporna na działanie wody, wilgoci, powstawanie plam i przywieranie błota. Zabezpieczony materiał nie zmienia swej faktury ani wyglądu. Impregnat pozostawia naturalną („oddychanie”) właściwość materiału.

Nanopowłoka do elementów skórzanych np. tapicerek samochodowych – Specjalnie opracowany impregnat do elementów skórzanych i skóropodobnych. Dzięki cząsteczkom, które wytwarzają niewidoczną powłokę grubości kilku nanometrów, doskonale zabezpiecza przed wchłanianiem cieczy dając materiałom efekt hydrofobowy. Nanopowłoka powoduje, że wysuszony brud nie zatrzymuje się na powierzchni i nie powoduje plam, a mokry brud nie zostaje wchłaniany prze włókna.

Hydrofobizacja i ochrona szkieł, fasad i okien – Superhydofobowy preparat do ochrony szkła przed wodą i zabrudzeniami. Zastosowania formuła silnie hydrofobizuje materiał oraz nadaje właściwości oczyszczające NANOSTONE STAY-CLEAN. Do stosowania na elewacje szklane, fasady szklane, okna i szyby i inne wyroby szklane.